Silnik elektryczny stanowi nieodłączny element budowy zarówno urządzeń wyposażenia domowego, jak i wielkogabarytowych maszyn przemysłowych. W zależności od przeznaczenia, silniki zasilane elektrycznie różnią się od siebie parametrami technicznymi, które powinny być precyzyjnie dostosowane do docelowego zakresu działania narzędzi elektrycznych. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaju napędów elektrycznych: silniki jednofazowe i trójfazowe. Czym się charakteryzują oba rozwiązania?

Silniki jednofazowe a trójfazowe – liczba faz

Jak można łatwi się domyślić, podstawowa różnica między silnikami jedno- a trójfazowymi tkwi w sposobie przystosowania schematu działania napędu do rodzaju zastosowanych instalacji elektrycznych. Silniki elektryczne wyróżniające się jedną fazą charakteryzują się większą uniwersalnością – można je wykorzystać w sieciach jednofazowych o napięciu 230V, czyli w większości typów sieci przyłączeniowych. Z kolei silniki trójfazowe działają bez zarzutu w instalacjach z trzema fazami o napięciu wynoszącym 400V.

Silnik jednofazowy i trójfazowy – liczba uzwojeń

Ważnym wyznacznikiem przy wyborze odpowiedniego silnika elektrycznego jest liczba zwojów. W silnikach jednofazowych spotykamy się z jednym uzwojeniem i analogicznie, w trójfazowych są to trzy uzwojenia. Liczba uzwojeń jest istotna w kontekście sposobu podłączenia maszyny do zasilania. Przyłączenie silnika jednofazowego do sieci nie stanowi większego problemu, natomiast w przypadku silnika z potrójnym uzwojeniem każdy z nich należy podłączyć do osobnego źródła napięcia.

Zobacz także: https://infopoint.pl/przekladnie-zebate-i-ich-zastosowanie-w-przemysle/

Silnik jedno- i trójfazowy – moc silnika

Mając do dyspozycji silniki o zróżnicowanej liczbie faz, przy wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania należy wziąć pod uwagę moc znamionowa silnika. Silniki jednofazowe w zdecydowanej przewadze charakteryzują się mocą od 0,1 kW do 3kW, jednak najczęściej ich moc nie przekracza granicy 2kW. Podobne ograniczenia techniczne mocno determinują przeznaczenie silników jednofazowych, przez co najczęściej stanowią nieodzowny element napędów elektrycznych w urządzeniach wyposażenia domowego czy biurowego.

Silniki trójfazowe, które znajdują się w stałym asortymencie jednego z najlepszych polskich dystrybutorów na rynku https://kacperek.com.pl/ to zdecydowanie większe możliwości – dolna granica mocy znamionowej, jaką obserwuje się w tego typu napędach rozpoczyna się od 3kW. To pozwala na wykorzystanie silników trójfazowych jako stałych elementów budowy maszyn przemysłowych czy warsztatowych, które do optymalnego i efektywnego działania potrzebują znacznie większego potencjału mechanicznego niż drobne sprzęty AGD czy RTV.

Dodaj komentarz