Trójmiasto kusi nie tylko w wakacje. Coraz więcej Polaków rozważa przeprowadzkę do Gdańska, Gdyni lub Sopotu i zakotwiczenie się tam na stałe. Ludzi pociągają nie tylko perspektywy zawodowe, ale i specyficzny komfort życia, jaki oferuje nadmorska aglomeracja.
Życie w Trójmieście atrakcyjne z perspektywy przyjezdnych i nie tylko
Za co możemy docenić Trójmiasto? Niewątpliwie życie w tej aglomeracji ma zalety, i to na licznych płaszczyznach. Weźmy najbardziej przyziemne kryteria, takie jak klimat. Czyste powietrze, wolne od smogu i świeże od morskiej bryzy – to coś, czego nie znajdziemy w innych polskich miastach. W Trójmieście nie istnieją także tak dotkliwe problemy jak niekończące się korki i zatłoczenie. Wszystkie trzy ośrodki są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że i sami mieszkańcy Trójmiasta, zwłaszcza gdynianie, bardzo pozytywnie oceniają różne aspekty życia i funkcjonowania w swoim mieście. Niska jest stopa bezrobocia, a poszukujący pracy niemal zawsze znajdują dla siebie coś interesującego. W sezonie wakacyjnym trójmiejski rynek pracy przyjmuje ponadto przyjezdnych.
Praca w Trójmieście – czego możemy się spodziewać?
Praca Gdańsk, praca Gdynia, praca Sopot – to kategorie, które z jednej strony mają ze sobą wiele wspólnego, z drugiej jednak wszystkie trzy są względem siebie nieco zróżnicowane. Przykładowo, Sopot to miejsce rozrywki, tętniące życiem towarzyskim i kulturalnym, stworzone do funkcjonowania w lecie. Najwięcej ofert pracy znajdziemy tutaj w branży hotelarskiej, turystycznej i gastronomicznej. Restauracje czy hotele chętnie przyjmują nie tylko stałych pracowników, ale i studentów czy stażystów do pracy w sezonie. Poza tym sopocki rynek pracy to również firmy ubezpieczeniowe czy marka Trefl, produkująca puzzle i gry planszowe. Gdańsk z kolei to nowoczesne centrum biznesu. Bardzo szybko rozwijające się i otwarte na zagraniczne pomysły oraz trendy. Wspiera młodych inwestorów, stawia nowoczesne budynki i biura. Oferta akademicka przyciąga również studentów z całego kraju. W Gdyni natomiast wciąż liczą się pracownicy przemysłu stoczniowego i branż pokrewnych. Potrzebni są zarówno robotnicy, jak i konstruktorzy.
Niewątpliwie w całym Trójmieście ceni się specjalistów oraz doświadczonych pracowników branży turystycznej i gastronomicznej. Można powiedzieć, że są to wręcz zawody deficytowe, co widać w szczególności w sezonie letnim. Poza tym pracę tutaj z pewnością znajdą eksperci z dziedziny IT, rzemieślnicy, sprzedawcy czy pracownicy produkcji.