Psychoterapia jest bardzo pomocna w wielu przypadkach. Można brać w niej udział nie tylko indywidualnie, ale również całą rodziną, gdy pojawia się taka potrzeba. Zobacz, na czym dokładnie polega terapia rodzinna i do kogo jest ona skierowana.

Terapia rodzinna – co to za terapia?

Psychoterapia czy terapia rodzinna jest rodzajem psychoterapii skierowanej do rodzin. Najczęściej biorą w niej udział rodzice z dzieckiem albo dziećmi, ale również może być to jeden rodzic z dzieckiem czy rodzice z dziadkami i wnukami.

Celem psychoterapii rodzinnej jest wyjaśnienie problemów dotykających całą rodzinę i pomoc w ich rozwiązaniu. Dzięki temu w wielu sytuacjach jest ona znacznie skuteczniejsza od psychoterapii indywidualnej.

Gdzie prowadzone są terapie rodzinne?

Najczęściej z psychoterapii rodzinnej można skorzystać w poradniach psychologicznych, które zajmują się organizowaniem terapii psychologicznych.

Gdy chodzi o psychoterapię jak terapia rodzinna Poznań jest jednym z miast w Polsce, gdzie aktualnie można skorzystać z psychoterapii dla rodzin w wielu poradniach psychologicznych. Adresy, oferty oraz opinie o poradniach są dostępne w internecie, co pozwala na wybór odpowiedniego miejsca.

Dzisiaj wiele rodzin decyduje się na korzystanie z psychoterapii prywatnej, ponieważ czas oczekiwania na wizyty w ramach NFZ znacznie się przedłużył.

Kiedy warto skorzystać z terapii rodzin?

Terapia rodzinna jest rekomendowana w sytuacjach, gdy w rodzinie pojawiają się poniższe problemy:

  • częste kłótnie

  • konflikty

  • obwinianie się

  • nałogi

  • problemy z wychowaniem dzieci

  • traumatyczne zdarzenia, na przykład wypadek, śmierć

Oczywiście, są to jedynie wybrane sytuacje, ponieważ terapia rodzin może być pomocna również w innych przypadkach. Właśnie dlatego duże znaczenie ma wykrycie problemów i poproszenie o wsparcie, gdy samodzielnie nie można już poradzić sobie z narastającymi trudnościami.

Jak odbywa się psychoterapia rodzinna?

Terapia rodzin jest podobna do innych form psychoterapii, przy czym odbywa się ona wspólnie dla członków rodziny. W trakcie terapii psychoterapeuta zadaje pytania, prosi o wyjaśnienie spornych kwestii, pomaga rodzinie w rozwiązaniu problemów.

Warto też wskazać, że terapia rodzinna może być dodatkowo uzupełniona o terapię indywidualną dla osoby, która doświadcza największych problemów.

W przypadku, gdy problemy będą poważne, psychoterapeuta może też zalecić skorzystanie z konsultacji psychiatrycznej.

Gdy zatem w rodzinie pojawiają się konflikty, kłótnie i inne problemy, pomoc psychoterapeuty i terapia rodzinna mogą pomóc w ich rozwiązaniu!.

Dodaj komentarz