Od kiedy pojawiły się w sklepach, można sprawdzić cenę produktu i zyskać pewność, jaka kwota pojawi się na paragonie, zanim kasjer zeskanuje produkt. Funkcjonują przeważnie w większych obiektach, marketach, dyskontach, ale i drogeriach, niewątpliwie stanowiąc rozwiązanie komfortowe dla konsumentów. Czytnik kodów kreskowych nie jest zatem pojęciem obcym ogółowi społeczeństwa. Czy jednak skanery używane przez pracowników to ten sam typ urządzenia?
Udogodnienie dla branży handlowej
Są wygodne w użytkowaniu i często sięga się – i to dosłownie – po nie w handlu, różnych jego gałęziach jak sklepy spożywcze, drogerie czy sieciówki odzieżowe. Czym są skanery kodów kreskowych? Poręczne urządzenia służące wprowadzaniu danych poprzez odczytanie informacji o produkcie z kodu kreskowego. Proces ten jest niezwykle szybki, ponieważ w ciągu chwili aparatura jest w stanie wykonać wiele odczytów.
Dzięki skanerom, nazywanym też czytnikami, wprowadzanie artykułów na kasę fiskalną przebiega z łatwością i trwa krótko. Jak zatem widać, nie są to urządzenia tożsame z czytnikami, za pomocą których konsumenci sprawdzają cenę, choć również ich działanie opiera się na odczytywaniu kodów kreskowych.
Jak działa taki skaner? Wyposażony jest w diodę laserową, która przyczyna się do wygenerowanie wiązki padającej na ciąg czarno-białych linii, czyli kod. Od jasnych pasków odbija się światło, jakie następnie trafia na lustro skanera wysyłające sygnał dalej, do fotodetektora. Wiązka jest przetwarzana na impulsy, a dekoder otrzymane dane zamienia w litery oraz cyfry.
Kolejny obowiązek dla biznesu
Jednym z wielu obowiązków, o jakim przedsiębiorcy muszą pamiętać, jest konieczność wyposażenia się w kasy fiskalne online. Każda transakcja powinna być bowiem rejestrowana, co ma usprawnić kontrolę danin podatkowych należnych właściwemu Urzędowi Skarbowemu. Wykwalifikowany pracownik podłącza i uruchamia taką kasę, a później urządzenie łączy się z Centralnym Repozytorium Kas, tam przekazując dane odnośnie do zrealizowanych transakcji i obrotu.