Według zaleceń ekspertów panele fotowoltaiczne powinny być myte co najmniej dwa razy do roku. Najlepiej wczesną wiosną oraz późną jesienią. Odpowiednio wyczyszczona instalacja jest gwarantem skutecznego działania. Czym warto myć panele? Podpowiadamy.
Czym czyścić panele fotowoltaiczne?
Czyszczenie paneli solarnych można przeprowadzić samemu lub z pomocą profesjonalnej firmy. W sytuacji, kiedy decydujemy się na samodzielne czyszczenie, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich środków. Panele fotowoltaiczne najlepiej jest myć za pomocą wody destylowanej oraz miękkiej gąbki. Jeżeli instalacja czyszczona jest regularnie, wystarczy przetarcie samą wodą. W przypadku większych zabrudzeń warto użyć mieszanki płynu do mycia szyb i octu winnego.
Mycie farm fotowoltaicznych korzystając z usług profesjonalnej firmy może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszym jest system jonowo-kationowy. Polega on na czyszczeniu ze złożem mieszanym. Alternatywnym sposobem filtrowania jest tzw. system odwróconej osmozy. W tym przypadku mycie paneli solarnych odbywa się przez specjalny filtr membranowy. Oba sposoby odznaczają się wysokim stopniem skuteczności.
Kiedy warto czyścić panele fotowoltaiczne?
Panele powinny być czyszczone przynajmniej dwa razy do roku. Najlepszym na to czasem jest wczesna wiosna oraz jesień. Dlaczego? Konserwując panele na samym początku wiosny pozbywamy się zabrudzeń, które nagromadziły się przez zimę. W zimowych miesiącach panele narażone są na wiele rodzajów zabrudzeń. Topniejący śnieg zostawia brudne zacieki, a oprócz tego osadzają się na nich spaliny, pył i sadza.
Instalację fotowoltaiczną warto także umyć późną jesienią, kiedy większość liści opadła już z drzew. Jest to najlepszy czas na usunięcie zalegających na panelach liści, gałęzi i pozostałych zanieczyszczeń. Mycie instalacji wczesną wiosną i późną jesienią posiada jeszcze jedną zaletę. Czas ten jest chłodniejszy, co sprawia, że panele nie są nagrzane. Pozwala to na bezpieczne i komfortowe usunięcie z nich zabrudzeń.