Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zalet prowadzenia zdrowego trybu życia, dbania o swoją sylwetkę oraz dobre samopoczucie, które daje nam uprawianie rozmaitych sportów i wszelka inna aktywność. Dlatego niejeden miłośnik sportu, który marzy jednocześnie o połączeniu swojej pasji ze sposobem na życie zastanawia się, czy warto zainwestować w siłownię i czy będzie to biznes, który się powiedzie.
Jeszcze dwa lata temu nowe siłownie rosły jak przysłowiowe „grzyby po deszczu” i mimo że w każdym mieście lub większej miejscowości funkcjonowało ich kilka, żaden właściciel nie narzekał na brak klientów. Niestety na początku marca 2020 roku wszystko się zmieniło, zaś cała branża fitness znacząco podupadła pod naporem decyzji wydanych przez rząd, mających na celu walkę z pandemią. Obecnie sytuacja nieco się poprawiła, jednak nadal pozostało kilka czynników które wskazują, iż inwestycja w siłownię w obecnych czasach może skutkować pewnym niepowodzeniem.
Treningi on-line – nowoczesna forma aktywności
Branża fitness próbowała skutecznie bronić się przed negatywnymi skutkami pandemii i wprowadzonych obostrzeń, czego efektem było wprowadzenie treningów w formie on-line. Część osób, która dotychczas korzystała ze stacjonarnych siłowni przeniosła się do sieci, biorąc udział w rozmaitych webinariach, spotkaniach on-line, pobierając wszelkiego rodzaju nagrania, wskazówki, instrukcje. Na podstawie raportu opublikowanego przez ClickMeeting- popularną platformę do organizacji webinariów- wiemy, że w Polsce ponad dziesięciokrotnie wzrosła liczba organizowanych video konferencji tego typu. Poszczególne obiekty zaczęły rozszerzać swoją ofertę o treningi online połączone z konsultacjami dietetycznymi czy planem żywieniowym. Specjaliści uważają, że nawet jeśli wszystko wróci do normy porównywalnej z czasem przed pandemią, to stacjonarne siłownie nie odzyskają już takiej liczby klientów, natomiast przyszłość treningów on-line zapowiada się obiecująco.
Ponowny lock down w każdej chwili
Choć całe zamieszanie wywołane pandemią trwa już dwa lata i pomimo tego, iż coraz więcej wiemy na temat samego wirusa oraz sposobów jego zwalczania, to nadal nie wiadomo, czy w którymś momencie obostrzenia i restrykcje ponownie nie zostaną przywrócone. Co więcej, na chwilę obecną mówi się o nich coraz częściej, gdyż nadal rośnie liczba zakażeń. Otwarcie własnej siłowni jest niemałą inwestycją, dlatego decydowanie się na nią w tak niepewnych czasach, mogłaby się okazać własnym strzałem w kolano.
Siłownia w domu – doskonała alternatywa profesjonalnego lokalu
Wspomnieliśmy już, że część osób dotychczas korzystających z siłowni stacjonarnych, przeniosła się do sieci. Natomiast druga część postanowiła siłownię przenieść do własnego domu- według badań, w czasach pandemii o ponad 135% wzrosło zainteresowanie domową siłownią i trend ten utrzymuje się nadal, a nawet obserwowany jest ciągły jego wzrost. Pandemia wpłynęła na utworzenie nowej kategorii dóbr konsumenckich, które nazwano „new essensials”. Zaliczane są do nich te produkty, dzięki którym można realizować swoje potrzeby w warunkach domowych. Na ich liście znalazły się także akcesoria do ćwiczeń i fitness.
Zdecydowanie lepiej będzie więc utworzyć siłownię w domu. Nie potrzebujemy od razu dużej ilości sprzętu i narzędzi- wystarczy, że początkowo postawimy na uniwersalne narzędzie w postaci drabinki gimnastycznej. Doskonale sprawdzi się tu wielofunkcyjna drabinka sportowa BenchK – jest to bowiem profesjonalny, atestowany sprzęt sportowy, który dodatkowym akcesoriom, takim jak drążek do podciągania czy ławka do ćwiczeń, pozwoli na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, angażujących wszystkie partie ciała. Wystarczy dodać hantle lub taśmy do ćwiczeń, by stworzyć doskonałe miejsce do ćwiczeń zarówno dla siebie, rodziny, jak i przyjaciół.
Co ważne- nie wyklucza to wcale realizacji swojej pasji i zawodowego marzenia- biorąc pod uwagę potrzeby i zachowania współczesnych konsumentów, z powodzeniem można prowadzić i nagrywać treningi, udostępniając je on-line, a tym samym zarabiając na własnej, domowej siłowni.
Polski rynek fitness przed pandemią był jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. Obecnie inwestycja w siłownię wydaje się być bardzo ryzykowna, zaś powstałe trendy pokazują, iż warto zastanowić się nad siłownią domową oraz nowoczesnymi sposobami na biznes on-line.