Nadmierne wydatki to problem wielu osób niezależnie od wysokości zarobków. Konsekwencje takiego postępowania są widoczne w wielu sferach naszego życia. Gdy nie umiemy zapanować nad swoimi finansami odczuwamy stres. Obniża się również nasze poczucie własnej wartości. Co więcej wydawanie wszystkich oszczędności sprawia, że nie możemy sobie pozwolić na zakup rzeczy, których naprawdę potrzebujemy. Co sprawia, że wydajemy za dużo? podpowiada serwis Egazetka.com

Zakupy jako sposób na spędzenie wolnego czasu

W przypadku większości osób nadmierne wydawanie pieniędzy jest wynikiem traktowania zakupów jako rozrywki, sposobu na spędzenie wolnego czasu. Zachowania takie są obserwowane zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn (jednak u pań zdarzają się częściej). Jeżeli chodzenie po sklepach jest naszą jedyną rozrywką, oczywiste jest, że wydajemy za dużo. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest znalezienie sobie innych zainteresowań.

Poprawianie samooceny poprzez zakupy

Powszechnym problemem charakterystycznym dla polskiego społeczeństwa jest próba poprawienia samooceny poprzez robienie zakupów. Nasze społeczeństwo przez stulecia należało do bardzo biednych. Sytuacja ekonomiczna części Polaków poprawiła się dopiero niedawno. Z tego względu wielu ludzi posiada kompleks niższości (jest on charakterystyczny dla osób, które cierpiały biedę), który stara się zrekompensować poprzez kupowanie różnych przedmiotów. 

Jeżeli czujemy się niewystarczający lub mamy inne psychologiczne problemy, możemy mieć pewność, że nie uda się nam ich rozwiązać poprzez zakupy. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zapisanie się na psychoterapię.

Brak listy zakupów 

Często zdarza się, że wydajemy w sklepie za dużo, gdyż wchodzimy tam bez listy zakupów. Osoba,  która idzie do sklepu, ponieważ jest głodna, jednak nie wie dokładnie na co ma ochotę, najprawdopodobniej kupi wiele zbędnych rzeczy.

Dobra lista zakupów pozwoli nam kupić wszystko czego potrzebujemy (nie jest prawdą, że oszczędzanie musi wiązać się z poważnymi wyrzeczeniami), a dodatkowo może skrócić czas jaki spędzamy w sklepie.

Nieumiejętne korzystanie z gazetek promocyjnych

Problemem może być również nieumiejętne korzystanie z gazetek promocyjnych. Części osób wydaje się, że zaoszczędzą kupując produkty dostępne w promocjach. Po części jest to prawdą, jednak nie do końca. Trzeba mieć świadomość, że celem sklepów wydających gazetki promocyjne jest zwiększenie swoich dochodów, a nie umożliwienie nam oszczędzania. Oczywiście gazetki promocyjne mogą pomóc nam poczynić oszczędności, ale tylko wówczas, gdy korzystamy z nich mądrze (tj. nie kupujemy wszystkich produktów z gazetki, a jedynie te, które naprawdę są nam potrzebne).

Brak priorytetów finansowych

Przyczyną nadmiernych wydatków może być brak priorytetów finansowych. Jeżeli nie mamy w sobie głębokiego przekonania, że chcemy oszczędzać, gdyż poprawi to naszą sytuację finansową w przyszłości, będzie tak jak dotychczas. Jeżeli wyznaczymy sobie cel, do którego będziemy chcieli dążyć, oszczędzanie stanie się dla nas o wiele łatwiejsze.

Dodaj komentarz