Rynek ubezpieczeń gospodarczych, czyli tych, które sprzedają towarzystwa ubezpieczeniowe, jest bogaty w oferty. Nie każdy jednak wie, jak spośród nich wybrać te, które faktycznie mogą przydać się w życiu codziennym. Jak więc ocenić przydatność ubezpieczenia i jednocześnie kupić to najlepsze?

Podstawowy podział ubezpieczeń

Ubezpieczenia gospodarcze dzielą się na dobrowolne i obowiązkowe. O ile zakup tych pierwszych wynika tylko i wyłącznie z naszej woli, o tyle kupno tych drugich narzuca odpowiednia ustawa lub przepisy. Same ubezpieczenia można zaszeregować do kilku grup: komunikacyjnych, na życie, turystycznych, nieruchomości czy też na „niestandardowe”.

Każde z ubezpieczeń ma oczywiście za zadanie chronić właściciela polisy – albo przed szkodami, które ktoś wyrządzi jemu lub przed tymi, których sprawcą będzie ubezpieczony. Sztuką jest natomiast umiejętna ocena tego, w które ubezpieczenie powinniśmy się zaopatrzyć.

Porównujmy oferty

Przydatne ubezpieczenie to takie, które spełnia nasze oczekiwania. Nie może więc być nim pierwsza lepsza oferta, ale ta, która została skrupulatnie wybrana spośród innych, prezentowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Aby ułatwić sobie analizowanie ofert, możemy skorzystać z porównywarek. Jedną z nich znajdziemy pod adresem ocenapolis.pl.

Jednak odpowiednia porównywarka to nie wszystko. Musimy bowiem pomyśleć jeszcze, czego oczekujemy od ubezpieczenia lub w ogóle zauważyć potrzebę jego posiadania. Warto przy tym pamiętać, że niewielki koszt polisy, może chronić nas przed dużymi wydatkami. Na co więc zwrócić uwagę?

Analiza potrzeb

Wiele osób przejmuje się problemami dnia codziennego, rozmyślając o przyszłości i zadając sobie pytanie – co się stanie/co zrobię, gdy dojdzie do jakiegoś niekorzystnego zdarzenia. Rozmyślania te skupiają się często wokół zdrowia i pieniędzy, odbierając nam spokój i bezpieczeństwo. Wbrew pozorom przemyślenia te to dobry znak, świadczący o naszej odpowiedzialności.

Jeśli uda nam się określić, czego dokładnie się lękamy i przed czym chcemy się chronić, łatwiej nam będzie ustalić, które ubezpieczenia są w stanie realnie poprawić nasz byt – wyeliminować strach i zagwarantować spokój. Być może będzie to zwykłe ubezpieczenie NNW lub OC w życiu prywatnym? A może polisa na życie? Jeśli tylko któreś z nich rozwiąże nasze problemy, można uznać je za przydatne.

Przewidywanie zdarzeń

Dla odmiany nie każdy jednak myśli o przyszłości lub niespecjalnie przejmuje się problemami, które mogą się w niej pojawić. Dość często takie podejście wynika z braku doświadczenia i zmienia się dopiero „po fakcie”. Niestety takie lekcje bywają dość drogie, zwłaszcza finansowo. Dodatkowo powodują one, że wyrzucamy sobie popełnione błędy, których można było uniknąć.

Takie sytuacje zdarzają się gdy zalejemy mieszkanie sąsiada (nie mając ubezpieczenia OC), ktoś ukradnie nasz nowy (i nieubezpieczony) rower lub gdy siły natury uszkodzą nasz samochód (dla którego nie wykupiliśmy nieobowiązkowego AC). A wystarczy przecież pomyśleć „co mam i jak chce to chronić” lub „przed czym chcę chronić to, co mam” – i wykupić gwarantującą odszkodowanie polisę.

Ubezpieczenie na aktualne potrzeby

Niektóre ubezpieczenia, jak choćby NNW i OC są przydatne przez cały czas. Identycznie jest w przypadku ubezpieczeń samochodu czy nieruchomości lub tych, kierowanych do konkretnych grup zawodowych – rolników czy agentów ubezpieczeniowych. Nie zapomnijmy jednak, że niektóre polisy powinniśmy wykupić w konkretnych sytuacjach życiowych i nie muszą one obowiązywać cały rok.

Przykładowo – jeśli jedziemy w góry lub na wakacje, niezbędne będzie ubezpieczenie turystyczne. Jeśli kupimy rower, którym chcemy w lecie dojeżdżać do pracy – kupmy ubezpieczenie na rower na okres 6-ciu miesięcy. A jeśli wyjeżdżamy w podróż samochodem, skorzystajmy z ubezpieczenia assitance na dowolnie wybrany okres. Wszak przydatnym ubezpieczeniem jest to, które jest potrzebne.

Dodaj komentarz