Kurtka dziecięca powinna być przemyślanym zakupem, który wytrzyma dłużej niż jeden sezon. Trzeba w jakiś sposób połączyć niską cenę z wytrzymałością i jakością wykończeń. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z letnich promocji, kiedy dochodzi do częstych wyprzedaży. Jak rozpoznać, która kurtka będzie warta zakupu?
Wygoda dla dziecka
Lepiej nie kupować dziecku kurtki w ciemno przez Internet. Najlepiej, gdy dziecko same przymierzy je w sklepie. Ewentualnie można ją potem zwrócić, ale wiąże się z to dodatkową pracą przy odsyłaniu i długim okresem oczekiwania. Warto pytać o zdanie dziecko, bo one same będzie wiedziało, czy jest mu w danej kurtce komfortowo. Przy okazji samo określi czy podoba mu się z wyglądu i czy podobne nosi się w jego klasie.
Kurtkę trzeba przetestować pod kątem zapięcia. Czasami suwak nie umie się dopiąć w okolicy szyi, przez co dziecko może się zaciąć lub może być mu zimno. Czasami lepiej posłużyć się uniwersalnymi rzepami lub wiązaniami. Wygodę ułatwiają też liczne kieszenie, gdzie dziecko gromadzi ważne dla niego przedmioty. W czasach telefonów komórkowych i przenośnych konsol duża skrytka w kurtce jest wręcz obowiązkowa.
Kolor i fason
W przypadku koloru należy pamiętać, żeby nie był zbyt jasny. Kurtka młodzieżowa chłopięca nie przez przypadek najczęściej jest czarna, granatowa lub niebieska. Po prostu dużo łatwiej ją wtedy zabrudzić. Trochę jaskrawsze kolory powinny mieć kurtki dziewczęce, ale jeśli już zdecydujemy się na róż czy czerwień, to lepiej, gdy są odrobinę ciemniejsze niż zazwyczaj.
Przy doborze fasonu należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością. Wiele kurtek jest bardzo niepraktycznych, bo nie pasują ani do zimy, ani do chłodniejszej wiosny. Trzeba uważać na długość rękawów, które powinny kończyć się przy nadgarstkach. W przypadku chłopców kurtka powinna być długa gdzieś do pasa. Dziewczynki częściej preferują trochę dłuższe fasony, czasami aż do kolan. Lepiej kupić odrobinę większą kurtkę niż mniejszą, bo najważniejsze jest, żeby dziecku nie było zimno.
Ciepły materiał
Najważniejsza przy wyborze materiału powinna być uniwersalność. Kurtka musi jednakowo dobrze chronić przed deszczem, śniegiem i zimnem. W przypadku wersji jesienno-wiosennej nie powinna być zbyt ciepła. W razie modelów zimowych warto postarać się o dodatkowe ocieplenie, bo sama podszewka może okazać się niewystarczająca. Najlepiej, gdy będzie to wkładka puchowa (np. z ptactwa wodnego typu pierz kaczki), która ma świetnie właściwości izolacyjne i podtrzymuje wysoką temperaturę wewnątrz kurtki.
W przypadku, gdy zależy nam na budżetowej wersji kurtki warto postarać się o dobrze sprawdzone włókna syntetyczne. W przypadku kurtki mającej chronić przed deszczem ciekawym wyborem jest ortalion. Jest bardzo odporny na zniszczenia, a przy okazji bardzo lekki i wygodny. Bardzo ważne, żeby dany materiał był przyjemny dla skóry dziecka. Jeśli zacznie skarżyć się na swędzenie lub występują problemy dermatologiczne należy jak najszybciej wymienić kurtkę. Zdrowie i wygoda i dziecka jest dużo ważniejsze niż oszczędność na siłę.