Objawy alergii u dziecka najczęściej pojawiają się w młodszym wieku, ale także mogą być widoczne u dzieci starszych. Jak rozpoznać reakcję uczuleniową u dziecka? Co wtedy, gdy pojawia się u niego alergia?
Jak dochodzi do alergii?
Alergia, również określana uczuleniem albo nadwrażliwością, jest efektem nieprawidłowego działania układu odpornościowego. Reaguje on wtedy nadmiernie na określone substancje, które nazywane są alergenami.
Bardzo często alergie pojawiają się już w wieku dziecięcym. Ryzyko ich pojawienia się dotyczy tych dzieci, których rodzice albo inni bliscy mają problemy z uczuleniem.
Co może powodować uczulenie?
Istnieje wiele substancji, które mogą powodować pojawienie się reakcji alergicznej. Można podzielić je na kilka różnych kategorii:
-
Alergeny oddziałujące na układ oddechowy – są to głównie pyłki, sierść zwierząt, roztocza kurzu, pleśnie.
-
Alergeny oddziałujące na skórę – metale z biżuterii, detergenty, włókna, na przykład wełna, kosmetyki.
-
Alergeny oddziałujące na układ pokarmowy – określone produkty spożywcze, na przykład czekolada, truskawki, orzechy, soja, ryby, miód, białka mleka krowiego, pszenica, jajka.
-
Inne rodzaje alergenów – jad owadów, na przykład pszczół, os.
Alergia u dzieci – jakie objawy wywołuje?
Gdy pojawia się alergia u dziecka, można ją rozpoznać po określonych objawach. Warto zwrócić wtedy uwagę na poniższe symptomy alergiczne:
-
Wodnisty katar, określany również jako sienny,
-
Kichanie,
-
Drapanie w gardle,
-
Zaczerwienienie i łzawienie oczu,
-
Świszczący oddech,
-
Pokrzywka widoczna na skórze,
-
Zaburzenia trawienia – biegunki, bóle brzucha, wymioty.
Jak postępować w alergii dziecięcej?
W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na alergię warto udać się do lekarza alergologa.
Dobry alergolog dziecięcy Bytom – https://euromedical-bytom.pl/ adresy gabinetów alergologów można znaleźć w internecie.
Lekarz alergolog może przeprowadzić testy alergiczne, które umożliwiają określenie przyczyny dolegliwości.
Leczenie alergii u dziecka polega głównie na stosowaniu preparatów o działaniu antyhistaminowym, które zmniejszają reakcję ze strony układu alergicznego. Istnieje także możliwość wykonania odczulania, które polega na wystawianiu organizmu na działanie małych ilości alergenu, by przyzwyczajać go do niego.
Należy również unikać kontaktu z alergenem, na przykład przez zmianę diety, częstsze sprzątanie domu.
Trzeba także uważać na ciężką reakcję alergiczną, która powoduje problemy z oddychaniem, obrzęki, wstrząs anafilaktyczny. Gdy zatem pojawiają się ciężkie objawy alergiczne u dziecka, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, by rozpocząć odpowiednie leczenie.