Jedną z najpowszechniejszych przypadłości natury stomatologicznej występujących we współczesnym społeczeństwie jest podświadomego zgrzytanie zębami w nocy. Osoby cierpiące na podobne zaburzenia często nie są świadome mimowolnego zaciskania szczęki podczas snu, choć zdarzają się przypadki, gdy ból spowodowany bezwiednym zaciskaniem zębów staje się nie do wytrzymania.

W takiej sytuacji mamy do czynienia z bruksizmem, który może dotykać nawet połowę ludzkiej populacji. Problemu nie można jednak bagatelizować – konsekwencje bruksizmu wychodzą daleko poza sferę odczuwania dyskomfortu podczas snu.

Bruksizm – przyczyny

Przyczyny patologicznego zaciskania i zgrzytania zębów nie są do końca znane, jednak najczęściej przypisuje się je zaburzeniom na tle nerwowym i psychologicznym. Bruksizm w wielu przypadkach dotyka osób narażonych na permanentny stres i napięcie nerwowe, choć na nasilanie się problemów z nocnym zgrzytaniem zębów mogą mieć wpływ również inne czynniki. Zalicza się do nich wady zgryzu i jamy ustnej, uwarunkowania genetyczne, źle dopasowane protezy zębowe, używki, nadmierne żucie gumy czy dieta uboga w magnez.

Zobacz także: http://pomyslnazdrowie.pl/aparat-ortodontyczny-co-nalezy-wiedziec-przed-jego-zalozeniem/

Bruksizm – konsekwencje zaciskania zębów

Postawienie trafnej diagnozy i późniejsze leczenie bruksizmu odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu następstwom mimowolnego zgrzytania zębami, które mogą stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla estetyki zębów, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia. Powikłania nieleczonego bruksizmu powoduje bowiem nadmierne ścieranie się zębów, zwyrodnienia układu kostno-stawowego, nasilanie się stanów zapalnych, przykurcze mięśniowe, ograniczenie ruchomości żuchwy, bóle głowy, karku i pleców czy też szumy uszne. Ignorowanie objawów bruksizmu prowadzi do stopniowego pogłębiania się dolegliwości zdrowotnych, dlatego warto niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego.

Leczenie bruksizmu

Podświadome zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami podlega leczeniu stomatologicznemu. Wizyta u dentysty jest zasadna w przypadku zauważenia niepokojących objawów mogących świadczyć o bruksizmie, a to może jednoznacznie potwierdzić tylko lekarz specjalista. Jak leczyć bruksizm? Istnieje kilka skutecznych metod niwelowania efektów nieprawidłowego zwarcia szczęki.

W leczeniu bruksizmu często wykorzystuje się szyny relaksacyjne, czyli specjalne nakładki na zęby zapobiegające ich zaciskaniu, a co za tym idzie, nadmiernemu ścieraniu. Jeśli w trakcie konsultacji stomatologicznej lekarz stwierdzi wady zgryzu, najczęściej potrzebne będzie leczenie ortodontyczne. Specjalista może również zalecić wizytę u psychologa w celu zminimalizowania stresu będącego częstą przyczyną występowania bruksizmu. Leczenie bruksizmu to złożony proces, którego przeprowadzenie warto powierzyć najlepszym lekarzom

Dodaj komentarz