Łuszczyca to choroba o podłożu zapalnym. Stan zapalny powstający w organizmie zapoczątkowuje kaskadę reakcji biochemicznych w ustroju wskutek czego może dochodzić do nasilenia objawów łuszczycy i wielu innych niekorzystnych skutków zdrowotnych. Przy łuszczycy bardzo istotne jest zjawisko stresu oksydacyjnego. W wyniku między innymi złej diety może dojść do powstawania stresu oksydacyjnego w komórkach, który generuje zwiększoną produkcję wolnych rodników tlenowych. Rodniki tlenowe mogą nasilać proces zapalnych i przez to wpływać na nasilenie objawów łuszczycy.

Łuszczyca, a dieta

Dietetyczne wsparcie w łuszczycy powinno opierać się przede wszystkim na redukcji ilości przyjmowanych produktów o potencjalnych działaniu prozapalnym oraz wprowadzeniu większej ilości czynników przeciwzapalnych. Wykazano również, że na nasilenie objawów łuszczycy może mieć wpływ nadmierna masa ciała oraz nieprawidłowy profil lipidowy dlatego przy diecie w łuszczycy warto zwrócić uwagę na produkty o wysokiej gęstości odżywczej i niskiej wartości kalorycznej.

Wylecz łuszczycę głowy Szamponem na łuszczycę – sprawdź.

Jaka dieta na łuszczycę?

Łuszczyca – dieta powinna być zbilansowana, cechować się regularnością, różnorodnością i dużą pojemnością antyoksydacyjną. Przez duży potencjał antyoksydacyjny rozumiemy zdolność do neutralizacji wolnych rodników przez związki zawarte w produktach spożywczych. Dieta osoby chorej na łuszczycę powinna również wykazywać duży potencjał przeciwzapalny.

Produkty o potencjalnym działaniu przeciwzapalnym w łuszczycy to tłuste ryby morskie, naturalne oleje roślinne nierafinowane spożywane na surowo, orzechy oraz nasiona. Produkty te zawierają dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych przez co wpływają korzystnie na gospodarkę lipidową organizmu. Ponadto, kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w tłustych rybach morskich mają działanie silnie przeciwzapalne. Kwasy te mają również właściwości wspierające układ odpornościowy oraz redukują liczbę powstających wolnych rodników tlenowych, które nasilają stan zapalny w organizmie.

Dieta łuszczycowa

W diecie warto pamiętać o odpowiedniej ilości warzyw w diecie. Łuszczyca- dieta powinna zawierać warzywa, zwłaszcza te intensywnie zabarwione zawierają związki zwane flawonoidami. Flawonoidy mają bardzo silne działanie przeciwzapalne oraz działają ochronnie na naczynia krwionośne. Ponadto, warzywa są źródłem błonnika, który wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała. Szczególnie korzystne i zalecane warzywa to:

  • Marchew – zawiera dużą ilość błonnika oraz beta-karotenu.
  • Szpinak, jarmuż oraz brokuły o wysokiej zawartości witamin z grupy B oraz wapnia.
  • Mango, truskawki oraz świeże figi – źródła substancji przeciwutleniających i zmniejszających stan zapalny.

Czego unikać na diecie łuszczycowej?

Łuszczyca – dieta powinna zawierać jak najmniejsza ilość produktów będących źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, ponieważ mogą one przyczyniać się do nasilenia stanu zapalnego oraz przyspieszać rozwój miażdżycy. Do źródeł nasyconych kwasów tłuszczowych zalicza się czerwone mięsa, produkty smażone, wyroby cukiernicze i półcukiernicze. Warto również dodać, że produktami nasilającymi stan zapalny i pogarszającymi stan pacjent z łuszczycą są wszelkie produkty zawierające cukry rafinowane. Cukry rafinowane znajdziemy w ciastkach kruchych, ciastach oraz słodyczach zakupionych w postaci gotowej. Do nasilenia stanu zapalnego w łuszczycy przyczyniają się również produkty wysoko przetworzone. Należy więc unikać produktów takich jak żelki, oranżadki w proszku, chipsy, frytki, fast-food.

Co jeść, aby uniknąć nawrotów łuszczycy?

Liczne badania dowodzą, że dieta można skutecznie zapobiegać nawrotom łuszczycy. Dieta łuszczycowa powinna przede wszystkim obfitować w produkty o właściwościach przeciwzapalnych, czyli powinna zawierać duża ilość warzyw oraz owoców. W przypadku niewystarczającego spożycia warzyw oraz owoców można rozważyć przyjmowanie suplementów witamin o właściwościach przeciwzapalnych: witamina A, C oraz beta-karoten. Warto również spożywać odpowiednie ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, unikać czerwonego mięsa oraz smażonych produktów. W celu zapobiegania nawrotom łuszczycy należy pamiętać, aby dieta była zrównoważona. W każdym głównym posiłku powinno znajdować się warzywo surowe, a owoce należy spożywać w postaci surowej ze skórką. Warto również zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Dieta łuszczycowa w życiu chorego jest bardzo ważna, ponieważ łuszczyca jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Mechanizmy układu immunologicznego są uruchamiane przez stan zapalny co może powodować nasilenie lub wywołanie objawów łuszczycy. Dieta przy łuszczycy może być dobrym sposobem na ograniczenie pojawiania się w organizmie stanu zapalnego i zwalczanie go. Dzięki odpowiedniej diecie można znacząco złagodzić objawy łuszczycy.

Podsumowanie

Prawidłowa dieta łuszczycowa obfitująca w składniki o właściwościach przeciwzapalnych może być skutecznym remedium na łuszczycę. Wykazano, że osoby będące na diecie wegetariańskiej rzadziej cierpiały na nawracające objawy łuszczycy co może potwierdzać znaczenie spożywania dużej ilości warzyw na objawy łuszczycy. Zdrowy styl życia, ograniczenie narażenia na stres oraz zanieczyszczenia w połączeniu z dietą może być bardzo korzystne dla osób zmagających się z łuszczycą.

Dodaj komentarz