Frezowanie jest jedną z najpopularniejszych metod obróbki, między innymi aluminium. Materiał ten doceniany jest za lekkość, trwałość i wytrzymałość. Do tego jest niezwykle trwały. Na czym polega frezowanie aluminium? Jak wybrać firmę, która zajmie się tym zleceniem?

Frezowanie aluminium – na czym polega?

Frezowanie aluminium, w porównaniu do obróbki innych metali, jest bardzo specyficzne. Wynika to z właściwości materiału, który jest miękki i plastyczny. Frezowanie aluminium w Gdańsku rozpoczyna się od dobrania odpowiedniego frezu. Aluminium jest materiałem miękkim o dużej plastyczności, co powoduje że jest trudny w obróbce. Dlatego najlepiej jest wykorzystywać stopy aluminium, które dzięki domieszce innych metali, stają się odporne, wytrzymałe i estetycznie wyglądają.

Frezowanie aluminium należy przeprowadzać na wysokich prędkościach obrotowych i posuwowych. Parametry narzędzia muszą być dobrane do konkretnego stopu aluminium. Zaleca się stosowanie cieczy chłodzących. Im więcej krawędzi tnących ma frez, tym mniejsze jest obciążenie pojedynczej krawędzi tnącej. Frez powinien być stabilny, dzięki czemu zapobiegnie się wibracjom. Do minimum powinna być ograniczona liczba wejść i wyjść narzędzia w trakcie obróbki. Frezy powinny mieć ostre krawędzie.

Jak wybrać firmę zajmującą się frezowaniem aluminium?

Obróbka aluminium w Gdańsku wymaga odpowiedniego podejścia i przede wszystkim odpowiednich narzędzi. Wybierając firmę, która ma się tym zająć, należy zwrócić uwagę na ofertę i doświadczenie. Wykorzystywanie różnych metod frezowania, pozwala na uzyskanie elementów o pożądanej geometrii. Firma, posiadająca bogate doświadczenie w tym zakresie, będzie potrafiła umiejętnie dobrać odpowiedni materiał, narzędzia i parametry frezowania. Pozwoli to na uzyskanie trwałych i dobrych jakościowo elementów. Umiejętność reagowania na pojawiające się problemy podczas frezowania, to kolejna zaleta dobrej firmy. W zależności od składu stopu frezowanego aluminium wspomniane wyżej typowe wady tego tworzywa mogą zostać dodatkowo spotęgowane przez trudne do odprowadzenia wióry.

 

Dodaj komentarz