Pomimo tego, iż w Polsce praktycznie wszystkie narkotyki są zakazane, to wiele osób młodszych, jak i nieco starszych wpada w uzależnienie od nich, gdyż są one dostępne na tak zwanym czarnym rynku. Uzależnienie to prosta droga do wyniszczenia organizmu, przez co wiele osób decyduje się na leczenie uzależnienia od narkotyków. Gdzie można się na nie zdecydować i jak ono przebiega?

Gdzie dostępne jest leczenie uzależnienia od narkotyków?

Każda uzależniona osoba na leczenie uzależnienia od narkotyków w Bydgoszczy powinna udać się do ośrodka, który zajmuje się właśnie między innymi osobami, które mają problem z uzależnieniem od substancji silnie psychoaktywnych, takich jak narkotyki. Takich ośrodków na szczęście jest kilka w całej Polsce i uzależnieni mają gdzie udać się ze swoim problemem.

Wiele osób stara się na przykład dostać na oddział dzienny terapii uzależnienia od alkoholu w Toruniu. W tym ośrodku dostępna jest także właśnie terapia dla osób, które są uzależnione od narkotyków i chcąc zakończyć swój nałóg, by rozpocząć życie na nowo bez krzywdzenia siebie i co najgorsze swojego otoczenia, w tym najbliższych osób.

Leczenie uzależnienia od narkotyków – jaki ma przebieg?

Najczęstszym początkiem leczenia uzależnienia od narkotyków jest tak zwany odwyk, czy też terapia odwykowa. Bywa ona również zwana detoksem. Polega na tym, że czeka się aż z ciała osoby uzależnionej znikną wszystkie substancje, od których jest uzależniony. Następnie czeka go najgorszy okres, gdyż po pewnym czasie od odstawienia u osób uzależnionych pojawia się tak zwany głód narkotykowy. Dzięki temu, iż występuje on w kontrolowanych warunkach dla pacjenta jest on bezpieczniejszy.

Po przetrwaniu najgorszego okresu odwyku pacjent może zacząć korzystać również z innych form leczenia uzależnień. Jedna z najlepszych to terapie grupowe, na których osoby uzależnione dzielą się swoimi doświadczeniami i razem wspierają się w utrzymaniu trzeźwości możliwie jak najdłużej. W ten sposób mogą one być silniejsze w trakcie walki z uzależnieniem i mieć większą motywację do pokonania swojego nałogu.

Dodaj komentarz