Podczas, gdy duże drukarki 3D stosowane na szeroką skalę w przemyśle mają swoje niezaprzeczalne zalety, to większą ilość części można wydrukować wykorzystując drukowanie równoległe na kilku maszynach o małych gabarytach. Drukarka kompaktowa 3D zmieści się praktycznie wszędzie. Natomiast wykorzystując tą samą przestrzeń, którą zajmuje wielkogabarytowe urządzenie można uruchomić druk na 2 lub więcej drukarkach, co w znacznym stopniu zmaksymalizuje produkcję.
Przeznaczenie drukarek kompaktowych 3D
Duże drukarki 3D znajdują coraz więcej zastosowań wśród coraz to bardziej zróżnicowanych gałęzi przemysłu i biznesu, jednak są takie sektory i branże, gdzie duże gabaryty są poważnym utrudnieniem w ich stosowaniu, bądź wręcz niemożliwe. Dlatego też została stworzona wersja kompaktowa drukarek z myślą o projektantach, designerach i konstruktorach, dla których możliwości jakie niesie z sobą druk 3D jest niezwykle przydatny, a zastosowanie wielkogabarytowych urządzeń jest niemożliwe. Kompaktowa drukarka 3D jest dla nich idealnym rozwiązaniem. Została zaprojektowana tak, aby mimo małych gabarytów mogła jednocześnie oferować ten sam poziom niezawodności i jakości, jaki oferuje reszta drukarek.
Wszystkie te cechy powodują, że świetnie się sprawdzą jako drukarki kompaktowa 3D do domu. Mogą być idealną pierwszą drukarką 3D – nie tylko dla osób indywidualnych, ale również bardzo atrakcyjną dla sal lekcyjnych i niektórych biznesów. To niesamowita drukarka początkowa dla prawie każdego. Niezależnie od tego, czy ktoś jest cosplayerem, hobbystą, czy po prostu ciekawi go drukowanie 3D. Nauczyciel mógłby przynieść ze sobą na lekcje drukarkę 3D w walizce i wydrukować model 3D podczas lekcji. Małe rozmiary świetnie sprawdzą się w usługach druku 3D zwłaszcza w sytuacjach gdy np.: klient potrzebuje kilku części mechanicznych wydrukowanych najpóźniej na jutro. Mała farma drukarek kompaktowych pozwoli na produkcję dziesiątków części równolegle.
Cechy kompaktowych drukarek 3D decydujące o ich przydatności
Podstawową cechą jak różni kompaktowe drukarki 3D od wielkogabarytowych i jednocześnie stanowi ich wielki atut są ich niewielkie rozmiary. Aby jednak można było uzyskać ten efekt konstruktorzy musieli podejść do projektowania w zupełnie inny sposób. Mimo, iż gabarytowo kompaktowa drukarka 3D nie odbiega od tradycyjnej drukarki laserowej, to jednak pole robocze pozwala na wydrukowanie dość dużych obiektów. Znaleziono rozwiązania, które pozwoliły pozbyć się kilku elementów tworzących dotychczasowe konstrukcje nie tracąc przy tym na jakości drukowanych przedmiotów. Znajduje to również odzwierciedlenie w procesie montażu. Wprowadzenie znacznie bardziej uproszczonego „zestawu montażowego” – wystarczy złożyć trzy części razem i gotowe do drukowania w mniej niż pół godziny.
Przydatną funkcją jest „One-Click Printing”. Wystarczy włożyć dysk USB z przygotowanym projektem i jednym kliknięciem rozpoczyna się drukowania. Inne funkcje przebiegają równie szybko. Wstępne podgrzanie maszyny do drukowania zajmuje 1 – 3 minut – oczywiście w zależności od temperatury otoczenia. Ważne jest aby urządzenie miało wymienne dysze.
Jednym z podstawowych zastosowań kompaktowej drukarki 3D może być zainstalowanie jej w biurze lub w pracowni projektowej. Umożliwiają to niewielkie wymiary maszyny, ale ważne też są atrakcyjny design oraz cicha praca systemu. Urządzenie powinno też być wyposażone w zewnętrzny oczyszczacz powietrza. Jest to urządzenie filtrujące powietrze z oparów i toksyn, które mogą wydobywać się podczas przetwarzania materiału.
Przyszłość drukarek 3D
Kiedy się przyjrzeć bliżej elementom tworzącym konstrukcję kompaktowych drukarek 3D, z pewnością rozpoznać można wiele znanych części, używanych i sprawdzonych od dawna komponentów. Zastosowano jednak kilka innych rozwiązań aby uzyskać wspomniane wcześniej cech urządzeń. Nie oznacza to, że te małe maszyny drukujące stanowić będą konkurencję dla starszych koleżanek, ani też nie są w stanie zastąpić innych linii produktów. To inny rodzaj produktu i nie ma możliwości, aby w najbliższym czasie coś się w tej kwestii zmieniło. Choć konstruktorzy nieustannie pracują nad wprowadzaniem ulepszeń również w segmencie, w którym są drukarki kompaktowe do domu.