Terapia kryzysowa to pomoc psychologiczna w nagłych przypadkach. Jest przeznaczona dla osób, które muszą sprostać nagłym trudnościom w życiu. Pomoc specjalisty w takich momentach może być nieoceniona. Kiedy dokładnie należy zgłosić się na terapię kryzysową?

Kto powinien skorzystać z terapii kryzysowej?

Nie ma sztywnych reguł i wytycznych decydujących o tym, kto powinien skorzystać z terapii kryzysowej. Ludzie są różni, każdy przeżywa życie i postrzega świat w inny sposób. Osoby z mocną psychiką mogą mieć problem ze zrozumieniem bardziej wrażliwych osób, dla których trudności życia codziennego stają się nie lada wyzwaniem. Bez wątpienia z terapii kryzysowej powinny skorzystać osoby, które nagle znalazły się w bardzo niecodziennej, negatywnej sytuacji. Dla jednych może to być śmierć bliskiej osoby, czy wypadek, dla innych utrata pracy, bądź rozwód. Ważne, aby nie bagatelizować złego samopoczucia i negatywnych emocji, ponieważ skumulowane, mogą wyrządzić więcej krzywdy. Terapia kryzysowa zazwyczaj jest krótkotrwała. Ma na celu uporanie się z nagłym natłokiem uczuć i lęków, z którymi trudno jest poradzić sobie samodzielnie.

Dlaczego warto skorzystać z terapii kryzysowej?

Życie każdego z nas składa się z różnych momentów. Są chwile, gdy wszystko układa się po naszej myśli, jesteśmy szczęśliwi i pełni energii. Są też i trudne czasy, gdy spotyka nas dużo problemów, nieprzyjemnych sytuacji, z którymi musimy się zmierzyć. Jedną z najgorszych sytuacji jest moment, gdy trudności przychodzą w najmniej oczekiwanej chwili. Wtedy poradzenie sobie z nimi może okazać się zbyt przytłaczające, żeby udźwignąć to samodzielnie. Warto wtedy zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy oferują różnego rodzaju wsparcie, takie jak psychoterapia w Radomiu. Nawet krótkotrwała relacja z psychologiem lub psychiatrą może mieć zbawienny wpływ na ogólne samopoczucie psychiczne.

Należy pamiętać, że problemy psychiczne dotykają wielu osób, często nawet tych z naszego bliskiego otoczenia. Jeśli zauważysz, że ktoś z Twoich bliskich boryka się z trudnościami i nie potrafi się z nimi uporać — zaproponuj mu skorzystanie z terapii kryzysowej. Skorzystanie z pomocy psychologa lub psychoterapeuty to naturalna rzecz tak jak korzystanie z usług każdego innego specjalisty. Nieprzepracowane problemy mogą mieć o wiele bardziej negatywny wpływ na dalsze życie.

Dodaj komentarz