Nużeniec a gradówka – czy występują między nimi jakieś zależności? Okazuje się, że dla osób o małej świadomości medycznej obie choroby są podobne i dlatego bardzo często ze sobą mylone. Dzieje się tak, ponieważ obie objawiają się w okolicy oka. Jakie objawy ma nużeniec a gradówka?

Właściwości

Składnik aktywny

 zmniejsza podrażnienia

  • ekstrakt z ruszczyka kolczastego
  • olej z glistnika

 pobudza regenerację skóry

  • olej rycynowy
  • olejek z drzewa różanego
  • alantoina

 reguluje produkcję sebum

  • olej rycynowy
  • witamina E

 złuszczanie

  • kwas salicylowy
  • kwas glikolowy

Oko jest niezwykle wrażliwym organem, a wszystkie choroby, które pojawiają się w jego okolicach mogą mieć wpływ na wzrok, dlatego nie wolno bagatelizować żadnej sprawy związanej z tą okolicą. W związku z tym należy szybko zdiagnozować problem i podjąć leczenie, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby lub jej zaawansowanego etapu – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde, właściciela sklepu z naturalnymi kosmetykami verdelab.pl

Nużeniec a gradówka – charakterystyka

Jeśli chodzi o choroby: nużeniec a gradówka i ich charakterystykę, to warto zacząć od podstaw. Gradówka zaczyna się od jęczmienia, który niemal we wszystkich przypadkach spowodowany jest przez zakażenie gronkowcami, rzadziej przez inne drobnoustroje chorobotwórcze. Zwiększone ryzyko zakażenia występuje u osób, u których występują zaburzenia czynności gruczołów tarczkowych Meiboma, przewlekłe zapalenie brzegów powiek (blepharitis) oraz trądzik różowaty. Jęczmienie pojawiają się także u chorujących na cukrzycę oraz pacjentów z łojotokowym zapaleniem skóry lub łojotokiem. Postać przewlekła jęczmienia widoczna na powiece to gradówka. To przewlekłe, miejscowe zapalenie o cechach ziarniniaka tłuszczowego. Mechanizm tworzenia się gradówek polega na przedostawaniu się do tarczki nadmiaru wydzieliny łojowej, magazynowanej z powodu zablokowania ujść gruczołów łojowych, co skutkuje reakcją zapalną.

Natomiast nużyca to choroba wywołana przez roztocze nużeńca ludzkiego lub krótkiego, który lokalizuje się w pobliżu ujść gruczołów łojowych lub mieszków włosowych. 

Unikanie leczenia okulistycznego może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego należy niezwłocznie zgłosić się z niepokojącymi objawami do lekarza, który podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu i środkach profilaktycznych – mówi Marta Urbanowicz, kosmetolog

Nużeniec a gradówka – czy można je odróżnić gołym okiem?

Nużeniec i gradówkę trudno rozpoznać, jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia w zakresie leczenia chorób oczu. Dobry okulista bez problemu jednak rozpozna, czy ma do czynienia z nużycą, czy gradówką. Nawet jeśli obraz kliniczny jest dla niego niejasny, dodatkowe pytania diagnostyczne dotyczące przebiegu choroby pomogą mu trafnie postawić diagnozę.

Nużeniec a gradówka  – czym się różnią?

Nużycę i gradówkę trudno odróżnić, ponieważ mają podobny przebieg. Zwykle jednak zmiana ropna, która towarzyszy gradówce jest większa, niż w przypadku nużeńca, co może być istotnym czynnikiem, który pozwala różnicować obie choroby. Co ciekawe, występowanie nużycy może stać się przyczyną występowania gradówki.

Nużeniec a gradówka  – w jaki sposób je leczyć?

Przy leczeniu nużeńca i gradówki stosowane są bardzo podobne metody. Jedną z najskuteczniejszych jest wykonywanie ciepłych okładów na oko, a następnie masaż powieki. Ciepły kompres pozwala upłynnić znajdująca się na powiece wydzielinę i jej usunięcie. W ten sposób można uniknąć jej zalegania, a następnie zaczopowania i powstawania stanów zapalnych. Do tego celu można wykorzystać specjalne kompresy dostępne w aptekach. Okłady należy powtarzać regularnie, najlepiej kilka razy dziennie. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby lekarz może przepisać maści z antybiotykiem, a w szczególnie ciężkich przypadkach nawet doustną antybiotykoterapię. 

Odexim – dermokosmetyki na nużeńca

Odexim to zestaw kosmetyków, które wykazują skuteczne działanie w walce z nużycą. Przede wszystkim dlatego, że zawierają starannie skomponowane składniki aktywne pochodzenia naturalnego. Oprócz właściwości nawilżających, działają również łagodząco, zmiękczająco oraz regenerująco i przede wszystkim – odkażająco.

Podsumowując, choroby takie jak nużyca i gradówka są bardzo widoczne, przez co trudniej je lekceważyć i łatwiej podjąć leczenie, eliminując skutecznie przykre objawy. Leczeniem zajmuje się okulista.

FAQ

  1. Czy nużeniec a gradówka są zaraźliwe?

Tak, obie choroby należą do zakaźnych. Aby ich uniknąć wystarczy stosować proste działania profilaktyczne, w tym również pielęgnację za pomocą naturalnych kosmetyków aktywnych. Sprawdzą się np. z marki Odexim.

  1. Czy nużeniec i gradówka są bolesne?

W zaawansowanych stadiach choroby mogą powodować ból, ponieważ obszar skóry ze zmianami wywołuje świąd i pieczenie. Aby zminimalizować te przykre objawy, zaleca się stosowanie kosmetyków, które zawierają starannie skomponowany skład opierający się na naturalnych składnikach aktywnych.

  1. Czy nużeńcem i gradówką można zakazić się kilka razy?

Tak, choć istnieją sposoby, aby wyciszyć objawy, choroby mają tendencję do nawrotów, szczególnie gdy zaniedbamy zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne. W związku z tym należy stosować regularnie kosmetyki, które zawierają naturalne składniki aktywne (typu Odexim) odpowiadające na specyficzne potrzeby skóry.

Bibliografia

  1. Skonieczna D., Sławianowska P., Wesołowski R., Szewczyk-Golec K.: Demodex mites – characteristics, pathogenicity, diagnostics. Diagn Lab 2018, 54, 37-44
  2. Y-Y. Gao, Di Paschale MA, Li W. In vitro and In vivo Kipling of ocular Demodex by tea tree oil. Br J Ophthalmol, 2005 
  3. Sattler E., Hoffmann V., Ruzicka T., Braunmühl T., Berking C.: Reflectance confocal microscopy for monitoring the density of Demodex mites in patients with rosacea before and after treatment. Br J Dermatol 2015, 173, 69-75
  4. Marcinowska Z., Kosik-Bogacka D., Łanocha-Arendarczyk N., Czepita D., Łanocha A., Demodex folliculorum i demodex brevis, w: Pomeranian Journal of Life Sciences Wol. 61, Nr 1 (2015), 
  5. Maier T., Sattler E., Braun-Falco M., Ruzicka T., Berking C.: High-de nition optical co- herence tomography for the in vivo detection of Demodex mites. Dermatology 2012, 225, 271-276

Dodaj komentarz