Porowatość włosów ma gigantyczne znaczenie w kontekście tego, jak będziemy o nie dbali. Jak jednak sprawdzić, czym charakteryzują się nasze włosy?

Czym jest porowatość włosów?

Dbanie o swoje włosy wcale nie musi być prostym zadaniem, niezależnie od długości, koloru czy ich formy. To właśnie dlatego warto możliwie jak najdogłębniej sprawdzić, jaką charakterystykę posiadają nasze włosy. Dzięki temu będziemy w stanie bez problemu dobrać nie tylko sposoby ich pielęgnacji, ale również kosmetyki, które będą perfekcyjnie z nimi współgrać. Jedną z najistotniejszych cech, o których od jakiegoś czasu jesteśmy w stanie słyszeć coraz częściej, jest porowatość włosów. Nie wszyscy jednak mogą mieć pojęcie, jak wielkie znaczenie ma ona w kontekście tego, jak zachowują się nasze włosy, a także, w jaki sposób powinniśmy optymalnie o nie dbać.

By to zrozumieć, musimy w pierwszej kolejności pochylić się nad tym, czym właściwie jest porowatość włosów. To zależność pomiędzy korą włosa a łuskami, które złożone są z jego martwych komórek. Są one w pewnym stopniu odchylone od kory, co może odsłonić ją na działanie czynników zewnętrznych. Im większe jest to odchylenie, tym większa jest porowatość włosa. To od niej w dużej mierze zależy to, czy włosy mają tendencję do przesuszania lub przetłuszczania się, jaką objętość posiadają, jakie są w dotyku, a także jak reagują na warunki atmosferyczne.

Jak samodzielnie rozpoznać porowatość swoich włosów?

Poznanie porowatości swoich włosów pomoże nam w dobraniu odpowiednich sposobów dbania o nie, a także sprawi, że znacznie prościej będzie nam wybrać idealne kosmetyki do włosów. Jak jednak sprawdzić, jakimi dokładnie włosami jesteśmy w stanie się pochwalić? Najlepszym sposobem byłoby sięgnięcie po mikroskop, lecz jakie mamy inne opcje?

Oczywiście możemy dla przykładu obserwować zachowanie naszych włosów na przestrzeni kilku dni, lecz dobrą metodą jest również ta wykorzystująca szklankę wody. Wystarczy, że wrzucimy do niej nasz włos, a następnie odczekamy kilka minut. Jeżeli po tym czasie włos opadnie na dno szklanki, prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z włosem o wysokiej porowatości. W przypadku zaś, gdy będzie on unosić się na tafli wody, będzie to zapewne włos niskoporowaty.

Znając porowatość naszych włosów, dobór odpowiednich kosmetyków będzie o wiele łatwiejszy. Dla przykładu, włosy wysokoporowate potrzebują dogłębnego nawilżenia z użyciem protein, olejów czy humektantów, co będzie przeciwdziałać ich przesuszaniu. W przypadku włosów o niskiej porowatości powinniśmy zaś stawiać na środki normalizujące, a także zapewniające zwiększenie objętości.

Dodaj komentarz