Spuchnięta moszna, ból podczas oddawania moczu; problemy z osiągnięciem wzwodu – są to problemy kłopotliwe, dlatego wielu chorych omija gabinety lekarskie i stara pozbyć się przykrych objawów chorobowych domowymi metodami. Wizyta u urologa wcale nie musi sprawiać dyskomfortu – wystarczy najpierw dowiedzieć się, czym się zajmuje.

Jakie schorzenia leczy urolog?

Do urologa należy udać się, gdy osoba chora obserwuje u siebie m.in. następujące objawy:

  • stulejkę;

  • zaburzenia erekcji;

  • krwiomocz;

  • piekący ból podczas oddawania mocz.

Lekarz specjalista zajmie się prawidłowym rozpoznaniem tych schorzeń, a następnie ich leczeniem. Zabiegi, które jest w stanie wykonać to:

  • operacja stulejki pod miejscowym znieczuleniem;

  • wazektomia;

  • leczenie erekcji falą uderzeniową;

  • obrzezanie.

Badania diagnostyczne osoby dorosłe powinny wykonywać regularnie. Wczesna konsultacja urologiczna może wykluczyć pojawienie się nowotworów w układzie moczowo-płciowym. Wizytę do urologa warto zaplanować w przypadku, w którym pojawiają się pierwsze niepokojące objawy.

Czy urolog pomoże z zaburzeniami wzwodu? Wizyta mężczyzn

Mężczyźni badani są najczęściej sposobem palpacyjnym i muszą pogodzić się z możliwością wystąpienia konieczności przeprowadzenia badania per rectum. Powinni odwiedzać urologa regularnie, zwłaszcza przy zaburzeniach erekcyjnych – zbyt mocno uciskający napletek może stać się źródłem poważnych problemów.

Urolog jest w stanie przeprowadzić operację stulejki (w Krakowie i innych dużych miastach Polski istnieją placówki medyczne, w których taki zabieg można umówić prywatnie i dyskretnie), tym samym przywracając użyteczność seksualną prącia.

Jak wygląda badanie u urologa? Wizyta kobiet

Jak wygląda badanie urologiczne w przypadku kobiet? Pacjentki mogą spodziewać się w badania w sposób dotykowy – lekarz wykona je, badając obszary krocza, cewki moczowej i lędźwi. Wszystko wykonywane jest bezboleśnie – jedyny wyjątek mogą stanowić przypadki, w którym miejsca zmienione chorobowo są nadwrażliwe. Ponadto lekarz może wykonać badanie USG.

Dodaj komentarz