Znane i lubiane piosenki Andrzeja Zauchy i Jacka Cygana w wykonaniu utalentowanych osobowości scenicznych takich jak Igor Herbut, Katarzyna Moś, Wojciech Myrczek, Marta Król, Vivian Buczek, Paweł Wolsztyński czy Dominika Juszczyńska – obiecująco zapowiada się tegoroczny koncert Pamięci Andrzeja Zauchy pt. „Zaucha u Cygana”. Warto udać już 19 lipca na godz. 19:00 w pobliże Sceny na Wiśle! A to nie koniec koncertowych atrakcji w ramach Kulturalnego Lata!

Scena na Wiśle to jedno z miejsc w Toruniu, których nie można ominąć w wakacje. Od początku lipca plenerowe koncerty dali tacy artyści jak Helaine Vis, Apostolis Anthimos czy Evgen Malinovskiy. W programie koncertów wciąż wiele muzycznych atrakcji! Nie zabraknie kolejnych występów debiutantów w ramach Scena jest Wasza, a także alternatywnych brzmień w ramach Alternatywnej Sceny Letniej. Jednak już 19 lipca o godz. 19:00 jeden z ciekawszych koncertów plenerowych tego lata – koncert pamięci Andrzeja Zauchy pn. „Zaucha u Cygana”.

Zaucha u Cygana

Klimatyczna Scena na Wiśle w tym roku ugości zarówno przeboje Andrzeja Zauchy, jak i Jacka Cygana. W specjalnym koncercie wystąpi plejada ciekawych osobowości scenicznych. Już 19 lipca usłyszymy takich wokalistów jak Igor Herbut, Katarzyna Moś, Wojciech Mryczek, Marta Król, Vivian Buczek, Paweł Wolsztyński czy Dominika Juszczyńska. W klimat niezapomnianych przebojów wybitnego muzyka wprowadzi Paweł Sztompke – dziennikarz i recenzent Programu I Polskiego Radia.

Piątkowy koncert to doskonała okazja, aby posłuchać niezapomnianych piosenek Andrzeja Zauchy, ale także i Jacka Cygana w nietypowych aranżacjach Pawła Tomaszewskiego. Na scenie pojawi się siedmiu wokalistów, którzy zinterpretują na nowo twórczość tych znakomitych twórców – zapowiada Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Andrzej Zaucha zadebiutował jako perkusista w amatorskim zespole „Czarty”. W latach 1968–1971 roku był wokalistą jazzrockowej grupy „Dżamble”. W 1971 roku związał się z zespołem „Anawa”. Współpracował z wieloma popularnymi jazzmanami: Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim. Po występie na Festiwalu w Opolu stał się jedną z największych gwiazd muzyki rozrywkowej w Polsce. Był laureatem wielu prestiżowych nagród. Na początku lat 90. współtworzył wraz z Andrzejem Sikorowskim i Krzysztofem Piaseckim kabaret estradowy „Sami”. Artysta zmarł śmiercią tragiczną w 1991 roku.

Koncertowe atrakcje Sceny na Wiśle

Koncert pamięci Andrzeja Zauchy to nie jedyne koncertowe atrakcje, które czekają torunian w drugiej połowie lipca. W programie Sceny na Wiśle wciąż wiele ciekawych koncertów. Już w ten weekend usłyszymy chociażby Faux Pas (20 lipca), duet z Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, czyli Magdalena Miszewska-Zasadna oraz Kamil Szafrański (20 lipca), a w następnym tygodniu The Wild Page oraz Red Colt (27 lipca), a także takie zespoły jak Podgórski Walczyk, Tawerna oraz Long Lonely Winter (28 lipca).

Koncertowych atrakcji będzie więcej. Trwa także cykl Alternatywna Scena Letnia, podczas których na plenerowych koncertach prezentują się mniej znane, choć równie ciekawe zespoły! W lipcu czekają nas jeszcze dwa koncerty: 21 lipca wystąpi Hope Leslie, a 26 lipca – Diuna. Nie zabraknie także emocji związanych z plebiscytem Scena jest Wasza. Już 21 lipca swój koncert będzie mieć zespół Shackelton, tydzień później, 26 lipca wystąpinoc t i.Kolejne koncerty, zarówno w ramach Alternatywnej Sceny Letniej, jak i Scena jest Wasza już w sierpniu!

Program Kulturalnego Lata uzupełniają mniejsze i większe imprezy sportowe, artystyczne, warsztatowe i piknikowe.

Więcej informacji można znaleźć w serwisie internetowym www.kulturalnelato.pl.

***

Koordynatorami Kulturalnego Lata są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.

Koncert „Zaucha u Cygana” jest współfinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń. Koncert współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dodaj komentarz