Ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż mieszkania w mieście i zakup, lub też budowę domu na wsi. Trend ten coraz bardziej nabiera na sile. Raczej uciekamy od miejskiego zgiełku i szukamy ukojenia w wiejskim krajobrazie, gdzie możemy liczyć na bliskość natury, a także na ciszę. Zastanówmy się jednak, dlaczego warto mieszkać na wsi? Jakie korzyści wiążą się z tak radykalną zmianą stylu życia?

Zalety życia na wsi

Oczywiście warto podkreślić, że przeprowadzka na wieś nie dla każdego będzie odpowiednim rozwiązaniem. Osoby, które cenią sobie częsty kontakt z innymi ludźmi, możliwość korzystania z różnych instytucji kultury, czy też możliwość weekendowego imprezowania w centrach dużych miast, z pewnością będą wsią rozczarowane. Nie ma tutaj w zasadzie niczego, co znajdziemy w centrum miasta. Niemniej jednak dla wielu osób taka izolacja będzie wręcz odpowiednim stylem na resztę życia. Zatem jakie zalety wynikają z życia na wsi?

Przede wszystkim mieszkając na wsi możemy liczyć na ciszę i spokój. Zdecydowanie odpoczniemy od natężonego ruchu ulicznego, a także od spalin. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę, że na wsi do tej pory często w piecach pali się jeszcze węglem, albo drewnem. Dlatego w okresie zimowym musisz spodziewać się, że powietrze nie będzie do końca czyste. Niemniej jednak i tak nie jest to takie natężenie zanieczyszczenie, jakie spotykamy w centrach miast. Posiadanie własnego domu to oczywiście wielka zaleta, wobec mieszkania w ciasnym mieszkaniu w centrum miasta. Już choćby możliwość założenia własnego ogródka, a takżę wydzielenie w nim strefy do rekreacji i odpoczynku, pozwala nam wyobrazić sobie, jak komfortowe może być życie na wsi.

Utrudnienia związane z życiem na wsi

Niemniej jednak warto także stwierdzić, że mieszkanie na wsi wiąże się również z kilkoma podstawowymi utrudnieniami. Oczywiście dla osób, które zawsze pragnęły mieszkać na wsi, te utrudnianie nie będą specjalną przeszkod. Mamy tu na myśli przede wszystkim fakt, że mieszkając na wsi będzie musieli przeznaczyć sporo czasu na dojazdy do pracy, przy uwzględnieniu, że będziemy chcieli zachować swoje dotychczasowe stanowiska w firmach, które swoje biura mają w mieście. Dodatkowo warto podkreślić, że również przeznaczymy sporo czasu na dowożenie dzieci do szkoły. Nie znajdziemy na wsi również takich instytucji kulturalnych jak kino czy teatr. Trudno tutaj również o zrobienie zakupów w markecie. Pozostaną nam zakupy w wiejskim sklepie, który nie do końca będzie odpowiednio zaopatrzony. Oczywiście dla osób, które cenią sobie wiejskie życie, takie przeszkody nie stanowią wielkiego problemu. Niemniej jednak warto wiedzieć, że mieszkając na wsi warto mieć samochód, który znacznie ułatwi nam życie.

Dodaj komentarz