W dzisiejszych czasach coraz częściej zdajemy sobie sprawę z problemów, które dotykają większych miast. Panuje tam duży hałas, woda nie ma gdzie być odprowadzana z racji na powszechne zabetonowanie, a do tego brakuje zieleni. Świetnym sposobem na cociaż częściowe poradzenie sobie z tym może być lekki dach zielony. Czym on dokładnie jest i dlaczego warto na niego postawić?

Lekki dach zielony – co to?

System, jakim jest lekki dach zielony to nic innego jak odmiana dachów zielonych, która została zbudowana z myślą o dachach, których nośność nie jest najwyższa. Dla przykładu system GF Super Light oferowany przez firmę Green Flor może być z powodzeniem stosowany w wypadku dachów, których nośność to zaledwie 35-45 kg/m2.

Z tego powodu lekki system zielonego dachu w Podlaskim ma naprawdę wiele zastosowań i można zamontować go na przykład na domach jednorodzinnych, czy też na nowoczesnych osiedlach w świeżo budowanych blokach po to, by zwiększyć w nich udział zieleni, co z pewnością poprawi ich wygląd i nie tylko.

Dlaczego warto zdecydować się na dach zielony?

Główny powód jest niezwykle prosty. Lekki dach zielony to rozwiązanie, które nie wymaga ogromnych nakładów finansowych, czy też specjalnie przystosowanego dachu pod względem nośności, a pozwala na pomoc w rozwiązaniu wielu problemów, które mają dziś największe polskie miasta. Dach zielony absorbuje bowiem wodę opadową, tym samym stanowiąc dodatkowe miejsce, w którym może ona się odkładać. Odciąża to sieć kanalizacyjną i sprawia, że rzadziej zdarzają się na przykład zalania ulic.

Ponadto obecność dachu zielonego pełnego nieregularnej roślinności sprawia, że dochodzi do redukcji hałasu, który jest w znacznie większym stopniu absorbowany przez taki dach i dzięki temu nie niesie się on po całej okolicy. Zwiększona obecność roślinności wspomaga także walkę z zanieczyszczeniem powietrza i zwiększa udział tlenu w powietrzu obecnym w mieście. Oczywiście jeden dach to nie cudotwórca, lecz już ich spora ilość może przynieść naprawdę wymierne korzyści.

Dodaj komentarz