Wielu kierowców w pewnym momencie swojego życia zmuszonych było do skorzystania z usług pomocy drogowej. Firma taka może posiadać w swojej flocie kilka rodzajów pojazdów. Jakie typy lawet rozróżniamy i co warto o nich wiedzieć? Podpowiadamy. 

Jakie rozróżniamy rodzaje lawet?

Warto zdawać sobie sprawę, że istnieje kilka rodzajów lawet, którymi może dysponować pomoc drogowa. Pierwszych z nim są stałe, pojedyncze platformy załadunkowe. Służą one do przewozu pojedynczego samochodu osobowego. Charakteryzują się one prostą budową, która składa się z jednego poziomu. Dodatkowo mogą być one wyposażone w wysięgnik lub żuraw, który pomoże umieścić na niej samochód.

Bardziej rozbudowanym rodzajem lawety jest platforma załadunkowa stała piętrowa. Posiada ona dwa piętra i pozwala przewieźć nawet do czterech samochodów osobowych jednocześnie. Innym rodzajem lawety jest tzw. platforma załadunkowa hydrauliczna. Posiada ona dwa poziomy oraz własny dźwig teleskopowy. Osoby z okolic Gorzowa Wielkopolskiego potrzebujące skorzystać z pomocy drogowej zachęcamy do sprawdzenia wyszukiwania pomoc drogowa w Gorzowie Wielkopolskim.

Co warto wiedzieć o pojazdach pomocy drogowej?

Jak widać – istnieje kilka rodzajów lawet. Firma świadcząca usługi pomocy drogowej wybierając konkretny typ musi odpowiedzieć sobie na pytanie o swoje własne zapotrzebowanie. Przed zakupem lawety należy także rozważyć czy będzie miał ją kto prowadzić. Prawo jazdy kategorii B pozwala na prowadzenie pojazdów o macie nieprzekraczającej 3,5 tony. W przypadku kierowania lawetą konieczne będzie specjalne prawo jazdy B96 lub B+E.

Co przepisu ruchu drogowego mówią o poruszaniu się lawetami? Zgodnie z nimi pojazd tego typu nie powinien przekraczać 70 km/h na drogach jednojezdniowych oraz 80 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Wynika to z faktu, że załadowana laweta jest zdecydowanie mniej zwrotna od osobówki. Wybierając pomoc drogową warto zwrócić uwagę czy świadczy ona również inne usługi jak np. złomowanie aut. Zainteresowanym polecamy sprawdzenie w Google frazy kasacja samochodów w Szczecinie.

Dodaj komentarz