Mikołajki. To miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce i to niezależnie od pory roku. To wyjątkowo malownicze ulokowanie sprawia, że turyści chętnie przyjeżdżają tu na krótsze i dłuższe pobyty.
Życie codzienne żeglarzy
Odwiedzając polska Wenecję, bo tak często nazywane są Mikołajki, koniecznie trzeba odwiedzić tzw. wioskę żeglarzy. W jej skład wchodzi jeden z największych w rejonie port, tawerny gdzie można skosztować pysznych ryb złowionych własnoręcznie przez miejscowych. A to wszystko przy nutach szant.
Odpoczynek nad brzegiem jeziora
Największą i zarazem najpiękniejszą atrakcją rejonu Mazur są jeziora. W pobliżu miasta zlokalizowane są Tatły oraz Mikołajskie. Wzdłuż tego drugiego utworzono promenadę, która sprzyja spacerom zwłaszcza tym romantycznym.
Kilka słów o Reformacji
Odpoczywający mogą liczyć na to, że miasto Mikołajki i okolice atrakcje, mają takie, które długo nie pozwolą im zapomnieć o pobycie w tym miejscu.
Przykładem może być powstałe w 1973 roku Muzeum Reformacji. Znajduje się ono w pobliżu kościoła ewagelicko-augsburskiego. Zostało ono założone z inicjatywy księdza Władysława Pilcha-Pilchowskiego. W kolekcji zwiedzający mogą zobaczyć między innymi: fotografie przedstawiające najważniejsze wydarzenia z życia parafii i miasta, obcojęzyczne i polskie wydania modlitewników i wydania Pisma Świętego oraz tłumaczenia oryginalnych dokumentów Marcina Lutra.
Odwiedzający to miejsce mogą osobiście przekonać się, że czas odpoczynku nie przeszkadza uczyć się także światowej historii.
Rowerem przez świat
Zwolenników aktywnego wypoczynku z pewnością ucieszy ta informacja. W rejonie Mikołajek można wybrać jeden z dwóch szlaków. Pierwszy z nich nosi nazwę „Wielka pętla Śniardw”. Jej długość wynosi 85 kilometrów: Mikołajki, Wierzba, Wejsuny, Niedźwiedzi Róg, Karwik, Jedlin, Zdory, Kwik, Nowe Guty, Okartowo, Suchy Róg, Dziubiele oraz Łuknajno. Drugi szlak z kolei nosi nazwę „Tropami Galindów”. Jest on trochę krótszy, ponieważ liczy łącznie 60 kilometrów. Jego trasa obejmuje Mikołajki, Iznotę, Kadzidłowo, Krutyń, Rezerwat Zakręt, Wojnowo,Uktę oraz Bobrówko.
Całoroczne saneczkowe szaleństwo
Wśród atrakcji, które oferuje tor saneczkowy zlokalizowany na terenie Hotelu Gołębiewski można pokonać trasę 840 metrów. Łącznie bawić może się dwadzieścia sześć osób lub duetów (podwójne saneczki najczęściej przygotowanych z myślą o dziecku i dorosłym). W trakcie przejażdżki warto zbierać punkty. Można je później wykorzystać na torze lub zjeżdżalni pontonowej i karuzeli.
Odwiedzając wioskę plemienia Galindów
W niedalekiej okolicy – zaledwie 12 kilometrów od Mikołajek ulokowana została niewielka miejscowość, w której można na żywo przekonać się jak wyglądało kiedyś życie Galindów – dawnych mieszkańców Prus. W skład wioski wchodzą pieczary, kamienne kręgi oraz budynki mieszkalne. To wszystko otoczone jest lasem.
Muzyczne wydarzenia Mikołajek
W okresie letnim w mieście organizowane są dwa cykliczne wydarzenia: Festiwal Szantowy oraz Dni Mikołajek.