Rozmowa kwalifikacyjna online ma wiele zalet. Najbardziej oczywistą jest to, że musimy zaplanować sobie na nią mniej czasu – odchodzi nam dojazd. Mimo wszystko należy ją traktować tak samo poważnie, jak tą na żywo i odpowiednio się do niej przygotować. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Sprzęt techniczny do rozmowy kwalifikacyjnej online

Przede wszystkim warto zainwestować w wysokiej jakości kamerkę, jeśli nie jest już zintegrowana z komputerem. W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej online obraz powinien być ostry i kontrastowy. Należy również zadbać o porządek i kąt widzenia kamery. Usuńmy więc z jej zasięgu prywatne zdjęcia i posprzątajmy swoje biurko. Wybierzmy takie tło, które będzie neutralne i pozbawione przeszkadzających elementów. Plakaty i lustra rozpraszają uwagę, podobnie jak rośliny domowe i brudne ściany. Musimy wiedzieć, że wszystko, co widać na ekranie, zostanie zauważone przez rozmówców i może odwrócić uwagę od naszej osoby i wiedzy. W ramach przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej ważne jest również zapewnienie odpowiedniego oświetlenia. Należy używać światła rozproszonego, ale nie emiterów bezpośrednich. Mężczyźni wyglądają bardziej wyraziście, gdy światło wpada nieco z boku. Z drugiej strony kobiety wyglądają lepiej, gdy światło pada z przodu.

Profil i czas trwania rozmowy kwalifikacyjnej

Ważnym punktem w przygotowaniach do rozmowy przez komunikator internetowy jest nasz profil, który pozostaje widoczny przez cały czas trwania rozmowy. Warto więc go zaktualizować, przesyłając zdjęcie, czy sekcje „O mnie”. Nawet nieestetyczne nazwy użytkownika powinny zostać zastąpione profesjonalną nazwą. Jeśli rozmowa kwalifikacyjna jest zaplanowana na godzinę, należy zostawić około pół godziny buforu przed i po niej, kiedy będziemy mieć czas wolny. W ten sposób nie znajdziemy się pod presją czasu i będziemy mogli wykorzystać pełną koncentrację, aby zrobić jak najlepsze wrażenie.

Unikanie rozpraszaczy

Na czas rozmowy niezbędne jest zachowanie spokoju i prywatności. Dlatego należy wcześniej porozmawiać z dziećmi, partnerami lub współlokatorami i zapewnić sobie spokojne, niezakłócone środowisko. Wyłączmy telewizor i radio, a także smartfon. Najlepiej jeżeli w tym czasie będziemy w domu sami.

Ubiór i przygotowanie merytoryczne

Rozmowa kwalifikacyjna online jest tak samo ważna jak ta na żywo, dlatego powinniśmy zadbać zarówno o merytoryczne przygotowanie, to znaczy musimy posiadać informacje o firmie, do której aplikujemy jak i stanowisku, o które się ubiegamy oraz inne wskazane w ogłoszeniu aspekty. Ważny jest również nasz ubiór — zdecydujemy się na formalny wygląd, czyli koszulę i marynarkę. Nie zapomnijmy również o ubraniu dolnych elementów garderoby. Choć wydaje się, że oko kamery nie dostrzega niczego poniżej naszej twarzy i klatki piersiowej, to jednak nigdy nie wiemy, czy kamerka nam się nie zsunie lub odruchowo nie wstaniemy z krzesła i oczom rekrutera nie ukaże się widok, który nie powinien wyjść na światło dzienne. Więcej o tym jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w trakcie pandemii przeczytamy w artykule: https://www.24opole.pl/38873,Rekrutacja_w_czasie_pandemii._Jak_sie_przygotowac,wiadomosc.html.

Dodaj komentarz