Rekruterzy codziennie borykają się z dużym stresem, ponieważ muszą zadawać właściwe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby ocenić, czy dana osoba poradzi sobie na danym stanowisku. Oczywiście podczas rozmowy rekruter musi upewnić się, czy kandydat posiada pożądany zestaw umiejętności. Ważne jest również, aby osoba rekrutująca dowiedziała się, jakim typem osoby jest kandydat. Celem wszystkich pytań jest zdobycie kompletnych pytań o kandydacie. Poniżej przedstawiamy pytania, jakie z pewnością spotkać będąc na rozmowie o pracę.

Jakie masz zainteresowania?

To pytanie jest oczywiste dla rekruterów. Pytanie o zainteresowania przede wszystkim daje szansę kandydatowi na uspokojenie się. Pytanie oczywiście ma głęboki sens i ma na celu dowiedzenie się coś więcej o kandydacie. Na przykład, jeśli lubisz uprawiać sport, pokażesz, że jesteś energiczną osobą dbającą o zdrowie psychiczne i fizyczne. Jeśli lubisz pisać lub rysować, opowiedz o tym, aby pokazać swoją kreatywność. Po takim pytaniu musisz być przygotowany na dodatkowe pytania uzupełniające.

Jakie jest Twoje największe osiągnięcie zawodowe?

To pytanie ma na celu sprawdzić, czy masz wysoko postawione cele. To pytanie pozwala Ci podzielić się świetnymi momentami występującymi w karierze. Możesz opowiedzieć o swoich osiągnięciach, a także ambicjach. Pamiętaj, że to, co powiesz, musi być sensowne. Opowiedzenie rekruterowi o niespóźnianiu się do pracy nie będzie ciekawe.

Czy jesteś chętny na rozwijanie swoich umiejętności?

Ciągłe uczenie się zaowocowało szybkimi zmianami i rozwojem, a firmy, chcą podnosić kwalifikacje i dbać o swoich pracowników. Nauka stała się kluczowym celem dla firm, a wielu z nich zachęca swoich pracowników do udziału w różnych kursach w celu poprawy ich podstawowego poziomu. Jeśli rekruter zada takie pytanie, możesz być pewny, że firma skupia się na rozwijaniu umiejętności swoich pracowników, co w obecnych czasach jest niezwykle ważne.

Określ swoją największą zaletę

O wiele bardziej wyczerpujące pytanie w porównaniu z klasycznym pytaniem: jakie są twoje słabości?. To prawda, że często pytanie dotyczy słabości, jednak coraz więcej rekruterów stosuje nowe techniki, mające wywołać zaskoczenie. Przygotuj się zatem na jedno i drugie pytanie. Przed rozmową kwalifikacyjną określ swoje mocne i słabe strony. Pamiętaj, że każda cecha musi być potwierdzona daną sytuacją.

Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

To niestety częste pytanie, chociaż nikt nie wychodzi tak w przyszłość. Tylko ambitni pracownicy będą naprawdę przesuwać granice, a przecież chcesz, żeby o Tobie pomyślał tak rekruter. Rekruterzy zadając takie pytanie, chcą mieć wgląd w to, jak długo kandydat może pracować w Twojej firmie. Właściwy kandydat przedstawi swoje cele zawodowe i będzie zmotywowaną osobą, która chce rozwijać swoją karierę. Praca w Rzeszowie i innych dużych miastach wymaga przebojowości, dlatego warto przygotować się na takie pytanie.

Jakimi zasadami kieruje się nasza branża?

Każda branża ma swoje niszowe trendy, które nieustannie się zmieniają. To pytanie sprawdzi, czy wiesz jakimi zasadami kieruje się branża. Ważne jest, aby zrozumieć branżę i zjawiska, jakie się w niej pojawiają. Jeśli do końca nie znasz trendów, branżowe oferty pracy mogą pomóc w określeniu zasad.

Dodaj komentarz