W ostatnich latach kajakarstwo zdobywa coraz większe rzesze wielbicieli. Dostarcza świetnej zabawy, masy adrenaliny, a przede wszystkim można je uprawiać od wiosny, aż po późną jesień. W zależności od pory roku, warto wiedzieć co na siebie nałożyć, wybierając się na spływ kajakowy. Na wyjątkowo trudnych odcinkach oraz w przypadku osób początkujących z pewnością przydarzą się kamizelki asekuracyjne. Czym różnią się one od tych ratunkowych? Jakie jeszcze elementy odzieży warto zabrać ze sobą na kajak? Wyjaśniamy poniżej!

Kamizelka na kajak – ratunkowa czy asekuracyjna?

Wydawać by się mogło, że obydwie z nich to jedna i ta sama rzecz. Okazuje się jednak, że pod kilkoma względami znacznie się one od siebie różnią. Przede wszystkim należy wiedzieć, że kamizelki ratunkowe są przeznaczone dla tych osób, które nie potrafią pływać lub nie radzą sobie w wodzie na tyle, by zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zadaniem tego gadżetu jest zapewnienie pomocy i bezpieczeństwa osobie, która potrzebuje ratunku. W związku z tym charakteryzują się one bardzo dużą wypornością – tak aby uchronić kajakarza przed ryzykiem utknięcia pod powierzchnią wody. W przeciwieństwie do nich, dla doświadczonych kajakarzy stworzono kamizelki asekuracyjne. Dzięki specjalnej konstrukcji zapewniają one wprawionym pływakom większej swobody ruchów w momencie, gdy ci znajdą się pod taflą wody.

Pozostałe akcesoria – odzież kajakarska

Przygotowując się do wzięcia udziału w spływie kajakarskim, należy pomyśleć również o innych elementach odzieży. Niezwykle pomocne w tym wypadku może okazać się sprawdzenie nadchodzących warunków pogodowych oraz temperatury wody w rzece lub kanale, którymi będzie się spływać. Jakie kryteria powinna więc spełniać taka odzież? Przede wszystkim powinna być ona:

  • Wodoodporna – dzięki temu po zamoczeniu się w wodzie, nie będziesz odczuwał nieprzyjemnego zimna;
  • Zapewniać swobody ruchów – Ubrania, które ograniczają Twoje ruchy, mogą stać się źródłem wielu problemów. Zwłaszcza podczas ewentualnych wywrotek do wody. Wybierając odpowiednie ubrania, możesz jednak tego uniknąć oraz zapewnić sobie komfortu;
  • Nakładana warstwami – Tworzenie warstw ubrań niesie z sobą wiele zalet. Zwłaszcza wtedy, gdy pogoda w ciągu dnia diametralnie się zmienia. Dobrze jest więc być przygotowanym na wszelkie ewentualności i mieć przy sobie np. dodatkowy polar;
  • Dobra jakościowo – Na spływie kajakowym może wydarzyć się naprawdę wszystko. Łatwo również o zadrapania, obicia i wiele innych kontuzji. Warto się więc upewnić, czy aby na pewno materiał, z którego wykonano odzież kajakarską, podoła takim ekstremalnym warunkom.

Sprawdzone akcesoria, kamizelki asekuracyjne odzież kajakarska oraz inne gadżety dla kajakarzy znajdziesz na stronie internetowej sklepu Decathlon.

Jak sobie radzić, gdy nagle zaczyna być chłodno?

Te pytanie zadaje sobie wielu początkujących kajakarzy. Dlatego warto być przygotowanym na wszelkie możliwości. Jeżeli pływanie w zimnej wodzie stanowi dla Ciebie problem nie do pokonania – wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości kombinezon neoprenowy. Dzięki niemu poradzisz sobie nawet tam, gdzie pojawia się woda z roztopów śniegów.

Dodaj komentarz