Każdy, kto posiada ogród, wie, że czasami trzeba wykonać w nim cięcie pielęgnacyjne: ograniczyć rozrastające się krzewy i drzewa, usunąć uschniętą roślinę albo przyciąć drzewa owocowe. Przy niewielkiej grubości gałęzi lub pnia wystarczy sekator albo piłka ręczna, grubsze zdecydowanie wygodniej ciąć piłą łańcuchową. Jaki jednak model wybrać, aby sprawdził się w ogrodzie?

Duża czy mała piła?

Wydawać by się mogło, że najlepszym zakupem będzie piła tarczowa o większych rozmiarach, gdyż będzie ona gwarantować lepsze efekty cięcia. Nie zawsze to jednak będzie prawda. Wiele zależy od ilości drzew i ich rodzaju na naszej działce. Inne potrzeby będzie miała osoba z małym ogrodem, a inne właściciel kilkunasto hektarowego sadu lub lasu.

W przypadku okazjonalnego przycinania ozdobnych krzewów sprawdzić się może niewielka piła łańcuchowa. Takie modele w swojej ofercie ma na przykład Bosch. Akumulatorowe urządzenia z serii NanoBlade posiadają krótkie prowadnice, pozwalające na cięcie gałęzi o grubości do 6-8cm. To rozwiązanie stworzone dla osób, dla których obsługa tradycyjnej piły może sprawiać problemy. Idealnie się sprawdza właśnie dla ogrodników i działkowców, którzy piły potrzebują jedynie do pielęgnacji ogrodu. Bosch NanoBlade można także używać jako wyrzynarkę przy tworzywach sztucznych.

Jakie parametry powinna mieć piła do prac ogrodowych?

Cięcia pielęgnacyjne w ogrodzie nie są najbardziej wymagająca pracą, jaką można sobie wyobrazić w przypadku pracy piłą łańcuchową. Stąd niekoniecznie musimy wybierać najbardziej wydajne urządzenie w ofercie sklepu. Do tego typu zadań wystarczy piła z silnikiem o mocy około 1,5 – 3 KM.

Taką moc oferują nam wszystkie wersje pił: elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe. Te ostatnie co prawda charakteryzują się zwykle mocniejszą budową oraz większą odpornością na ewentualne uszkodzenia, są jednak też trudniejsze w obsłudze. Potrafią być kapryśne, mieć problem z odpaleniem, gasnąć w czasie pracy, należy także pamiętać o odpowiedniej eksploatacji i konserwacji.

Nie jest to piła, na którą powinna zdecydować się osoba bez żadnego doświadczenia. Jeśli nigdy nie mieliśmy w rękach piły spalinowej i nie mamy nikogo, kto by nas przeszkolił, warto pomyśleć o kursie. Cięcie żywych drzew może się bowiem skończyć wypadkiem, na przykład w wyniku odbicia takiej piły w stronę użytkownika. Stąd jeśli szukasz modelu jedynie do przydomowego ogrodu – zdecydowanie bardziej polecamy modele elektryczne i akumulatorowe. Nie oznacza to oczywiście, że pracując z takimi narzędziami, nie spotka nas nic złego. Uwaga i ostrożność są wskazane w każdym przypadku.

A jakiej długości prowadnicę wybrać oraz na jakie dodatkowe cechy i akcesoria zwrócić uwagę? W przypadku prowadnicy: do gałęzi oraz niewielkich drzew wystarczy by jej długość wynosiła około 30 centymetrów. Jeśli planujemy cięcie dorosłych drzew – prowadnica czterdziesto-centymetrowa powinna być odpowiednia. Z dodatkowych opcji warto zwrócić przede wszystkim na automatyczne smarowanie łańcucha – zaoszczędzi nam to sporo pracy.

Wygodę korzystania z piły zwiększa także beznarzędziowy napinacz łańcucha. Mocniejsze modele powinny być wyposażone w system amortyzacji i tłumienia drgań. Na bezpieczeństwo wpływa automatyczny hamulec, gwarantujący, że piła zatrzyma się w razie odbicia. W modelach spalinowych warto zwrócić uwagę na systemy kontrolujące zużycie paliwa, co pozwoli na znaczne oszczędności.

Dodaj komentarz