Piwnica to niezwykle funkcjonalna część domu. Trudno wyobrazić sobie życie codzienne bez możliwości skorzystania z dodatkowej przestrzeni ukrytej pod powierzchnią budynku. Żeby umilić sobie rzeczywistość, warto zdecydować się na projekt domu z piwnicą. Jakie cechy powinien on posiadać, by spełnić wysokie wymagania współczesnych inwestorów?

Projekty domów jednorodzinnych z piwnicą – co warto wiedzieć na ich temat?

Chociaż domy jednorodzinne z piwnicą są obecnie niezwykle pożądaną opcją, nie zawsze wdrożenie wybranych rozwiązań jest możliwe. Bardzo często parametry działki oraz poziom wód gruntowych nie pozwalają na wzniesienie tego typu konstrukcji. Zdecydowanie warto postawić tutaj na szczegółowe badania gleby, które potwierdzą, bądź nie, konkretne przypuszczenia. Jeśli jednak dany inwestor ma to szczęście i może rozpocząć budowę domu z piwnicą, powinien skorzystać z gotowego projektu, który znacznie ułatwi mu to zadanie. Dobrym pomysłem będzie kliknięcie w link https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych_z_piwnica.html, który przekieruje do strony, gdzie znajduje się więcej informacji na podany temat. Gotowe projekty to rozwiązanie na miarę naszych czasów, dlatego nie ma sensu rezygnować z tak dużego udogodnienia.

Suterena czy piwnica – czy nazewnictwo ma znaczenie?

Suterena przez wielu błędnie nazywana jest piwnicą. Nic dziwnego – obydwa pomieszczenia mają ze sobą dużo wspólnego. Występujące różnice tak naprawdę definiują przepisy. Suterena w świetle prawa jest kondygnacją budynku lub jej częścią, która zawiera pomieszczenia, gdzie poziom podłogi w części lub całości znajduje się poniżej poziomu projektowanego terenu. W tym przypadku, co najmniej od strony jednej ściany z oknami, poziom podłogi będzie znajdował się nie więcej niż 0,9 m poniżej poziomu terenu przylegającego do tej części budynku. Dla osób nieobeznanych z tematem wydaje się to naprawdę drobną, wręcz kosmetyczną różnicą. Jednak, jak się okazuje, ma spore znaczenie. Dom może posiadać zarówno suterenę, jak i piwnicę, ale wybór określonego rozwiązania powinien należeć wyłącznie do głównego zainteresowanego.

Projekty domów jednorodzinnych z piwnicą – jak wykorzystać piwnicę?

Okazuje się, że piwnicę wykorzystać można na mnóstwo różnych sposobów. Niektórzy decydują się na zaplanowanie w podziemnej kondygnacji dodatkowego pomieszczenia dla dorastającej młodzieży. Nastolatkowie mogą tam ćwiczyć grę na instrumentach, a także organizować imprezy, oczywiście pod czujnym okiem opiekunów. Jednak, chyba najbardziej klasycznym sposobem wykorzystania piwnicy jest potraktowanie jej jako odrębnego magazynku. Można tam trzymać przetwory na zimę, nieużywane już ubrania, pamiątki rodzinne, czy też narzędzia. W zasadzie wszystko to, co kiedykolwiek może się przydać. Można śmiało powiedzieć, że piwnica często pełni różne funkcje. Własna garderoba, domowa sala kinowa, siłownia, warsztat, a nawet home office – to tylko niektóre z propozycji. Wszystko zależy tutaj tak naprawdę od inwestora i jego fantazji. Może zostawić piwnicę w surowym stanie i przechowywać tam rzeczy, lub zadbać o wyjątkową aranżację i wykorzystać to wnętrze jako miejsce spotkań. Każdy ma inne preferencje, dlatego nie ma jednej, złotej reguły, która podpowiadałaby, co zrobić z dostępną przestrzenią. Inspiracji można szukać wszędzie, między innymi w internecie. To właśnie tutaj inwestorzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Odpowiednio zaplanowany projekt domu zapewni rodzinom wszystko to, czego potrzebują, a poza tym pozwoli wybudować piwnicę, nie tracąc przy tym połowy budżetu.

Dodaj komentarz