Gładka i promienna cera jest pragnieniem większości kobiet. Dlatego też szukają przyczyn pojawiania się wielu niedoskonałości i sposobów na to jak je zwalczyć.

Przyczyny powstawania

Ujścia gruczołów łojowych, czyli pory są naturalnymi elementem skóry. W okresie dojrzewania ulegają one poszerzeniu i u wielu kobiet, zwłaszcza posiadaczek cery tłustej zostają w takiej formie. Wtedy mamy do czynienia z rozszerzonymi porami. Uwidaczniają się one jako niewielkie wgłębienia na powierzchni twarzy, widoczne nawet pod warstwą makijażu.

Przyczynami nasilenia się tego zjawiska są między innymi:

 • Trądzik
 • Predyspozycje genetyczne
 • Zaburzenia hormonalne
 • Ekspozycja na światło słoneczne
 • Nieprawidłowa pielęgnacja, zwłaszcza nadmierne złuszczanie naskórka
 • Starzenie się skóry
 • Palenie papierosów

Jaką profilaktykę stosować?

Aby nie dopuścić do utrwalenia rozszerzonych porów można stosować profilaktykę:

 • Mycie pędzli do makijażu
 • Ochrona przeciwsłoneczna
 • Codzienny demakijaż
 • Mycie twarzy rano i wieczorem
 • Częsta zmiana ręcznika do wycierania twarzy
 • Dbanie o nawilżenie skóry twarzy

Pielęgnacja profesjonalna

Niwelować rozszerzone pory można dbając o skórę twarzy w salonie kosmetycznym. Jest wiele zabiegów, które skutecznie mogą pomóc w ich redukcji.

Mezoterapia mikroigłowa- mikronakłucia pobudzają skórę do produkcji kolagenu i elastyny, a także do regeneracji. Na ujędrnionej skórze pory są mniej widoczne.

Laser frakcyjny- tworzy on na powierzchni twarzy mikrouszkodzenia. Pobudza to skórę do regeneracji, poprawia gęstość skóry dzięki czemu rozszerzone pory stają ulehaja redukcji.

Peelingi chemiczne- profesjonalnie przeprowadzane zluszczanie wygładza skórę, poprawia jej koloryt i jędrność.

Pielęgnacja domowa

Zabiegi profesjonalne nie będą skuteczne, jeśli nie będą wspomagane prawidłowym dbaniem o skórę twarzy w domu. Tylko wtedy rozszerzone pory będą zniwelowane w maksymalnym stopniu. Rano należy dokładnie oczyścić twarz, stonizować, następnie nałożyć krem z filtrem UV. Wieczorem najlepiej zastosować oczyszczanie dwuetapowe, zwłaszcza przy makijażu. Następnie tonizacja i krem na noc. Konieczne jest dbanie o nawilżenie, nawet cery tłustej. Wysuszanie skóry powoduje, że broni się ona produkując jeszcze więcej sebum, co prowadzi do nadmiernego przetłuszczenia  rozszerzone pory są bardziej widoczne. Do twarzy powinien też być stosowany osobny ręcznik, który jest często wymieniany i prany. Dobrym wyjściem jest też używanie jednorazowych bawełnianych ręczniczków.

Oprócz kosmetyków zakupionych w drogerii czy aptece, można wypróbować kilka domowych sposobów.

Masaż kostkami lodu- zimno zwęża pory skóry. Taki masaż powinien trwać około 5-10 minut. Należy pamiętać o zawinięciu kostek w ściereczkę, by nie dotykały skóry bezpośrednio.

Ogórek- sok z ogórka ma właściwości nawilżające, odświeżające i tonizujące. Plastry można położyć na twarz na o 10 minut lub przecierać nimi skórę twarzy.

Cytryna- sok z połowy cytryny zmieszany z drobnoziarnistym cukrem tworzy naturalny peeling. Pomaga to zamykać rozszerzone pory, oczyszcza i wygładza powierzchnię skóry.

Najlepszym sposobem na trzymanie skóry twarzy w dobrej kondycji jest całościowe dbanie o jej stan. Dopiero wtedy można się cieszyć gładką i promienną cerą bez niedoskonałości.

Dodaj komentarz